هاست اشتراکی چیست

هاست اشتراکی چیست و چه ویژگی هایی دارد؟

هاست اشتراکی یعنی چه؟

هنگام راه اندازی اولین وب سایت خود ، انتخاب هاست میزبانی از مهمترین موارد است اما متاسفانه کمی گیج کننده است.
پس از کمی تحقیق ، شما می توانید میزبانی مناسب وبسایتتان را مشخص کنید
در این مقاله ، ما در مورد هاست اشتراکی صحبت خواهیم کرد که انتخابی مناسب برای کسانی است که اولین بار است که وبسایت راه اندازی می کنند

هاست اشتراکی چیست و چگونه کار می کند؟

راز هاست اشتراکی در نام آن نهفته است. در هاست اشتراکی ، سایت شما در یک سرور فیزیکی با یک یا چند وب سایت دیگر به صورت اشتراکی از منابع سرور استفاده می کند. برای درک این موضوع بگذارید در مورد نحوه کار سرورها و هاستینگ بحث کنیم.

هر وب سایت اینترنتی در “هاست” یا سرور میزبانی می شود و در دسترس عموم کاربران قرار گیرد. وقتی شخصی آدرس وب سایت را در مرورگر خود تایپ می کند ، مرورگر از آن آدرس برای تعیین محل نگهداری سایت استفاده می کند.

سپس مرورگر اطلاعات مربوط به وب سایت را از سرور درخواست می کند، سرور تمام داده های لازم را ارائه می دهد ، و صفحه وب در مرورگر ظاهر می شود. پس از آن کاربر می تواند به سایر صفحات ، با کلیک بر روی لینک ها ، پر کردن فرم ها و موارد دیگر با سایت ارتباط برقرار کند.

در هاست اشتراکی ، یک سرور میزبان چندین سایت به طور هم زمان است و مسئول ارائه اطلاعات در مورد آنهاست. این بر خلاف یک سرور اختصاصی است – سروری که میزبان فقط یک وب سایت خاص است.

از آنجا که سایتهای روی سرور هاست اشتراکی منابع کمتری از منابع سرورهای اختصاصی در اختیار دارند بنابراین هاست اشتراکی ارزان تر است. شرکت ارائه دهنده ی سرور نیز مسئولیت حفظ آن را به عهده می گیرد و این یعنی اینکه شما کار کمتری انجام می دهید. با این حال موردی که وجود دارد این است که سایت ها می توانند در مصرف منابع از هم پیشی گرفته و سایتی با مصرف بیش از اندازه تداخل در عملکرد دیگر سایت ها ایجاد کنند.

با این حال ، هاست اشتراکی یک انتخاب خوب برای تازه کارانی که به دنبال میزبانی اولین سایت خود هستند می باشد. سرمایه گذاری پولی ناچیز و عدم نیاز به نگهداری و پشتیبانی، این نوع میزبانی را به گزینه ای جذاب برای تازه کاران تبدیل می کند.

آیا هاست اشتراکی برای شما مناسب است؟ (4 مورد اصلی)

هاست اشتراکی

در زیر ، چهار نکته اصلی را بیان کردیم که باید هنگام تصمیم گیری در مورد انتخاب نوع سرویس میزبانی خود به آنها فکر کنید.

بودجه شما چقدر است و به چه ویژگی هایی نیاز دارید؟

همانطور که قبلاً هم اشاره کردیم ، هاست های اشتراکی به نسبت سایر سرویس ها مانند سرور مجازی (VPS) ، میزبانی ابری یا سرور اختصاصی ، ارزان تر هستند. از آنجا که شما فقط بخشی از فضای ذخیره سازی و منابع سرور را در یک هاست اشتراکی استفاده می کنید ، ارائه دهنده میزبان شما می تواند هزینه های کمتری را ارائه دهد.

اگر سایت شما خیلی بزرگ نیست و ترافیک زیادی را برای استفاده از فضای دیسک و منابع روی سرور ایجاد نمی کند ، احتمالاً خرید یک سرور اختصاصی مقرون به صرفه نیست.

همچنین مهم است که در نظر بگیرید چه ویژگی هایی در هاست اشتراکی که در نظر دارید وجود دارد. به عنوان مثال بعضی هاست های اشتراکی دارای یک دامنه رایگان و یا ssl رایگان هستند ، که باعث می شود هزینه ی شما کمتر شود.

مهارت های فنی شما چقدر است؟ داشبورد هاست چقدر ساده است؟

به عنوان یک تازه کار ، این امکان وجود دارد که شما برای مدیریت سرور خیلی تجربه نداشته باشید. با یک هاست اشتراکی مدیریت آن معمولاً توسط میزبان هاست انجام می شود و مسئولیت آن از عهده ی شماخارج است.بنابراین اگر در مهارتهای فنی شما خیلی پیشرفته نیستند ، یا اگر می خواهید تمام وقت خود را برای حفظ و نگهداری خود سایت اختصاص دهید ، هاست اشتراکی مفید است.

همچنین شما نیاز دارید گاهی برای انجام اموری مثل عیب یابی ، مدیریت سایت و دامنه  ، حذف و ایجاد فایل و پوشه و سایر کارهای مهم وارد کنترل پنل خود شوید. بنابراین سادگی کنترل پنل می تواند مدیریت آن را بسیار ساده کند

سرانجام ، نکته دیگری که باید در مورد سهولت استفاده ازهاست به آن فکر کنید ، روند ارتقاء هاست است که توسط میزبان شما ارائه شده است. در حالی که هاست های اشتراکی مکانی هوشمندانه برای شروع اکثر وب سایت ها است ، زیرا به راحتی روی آن رشد می کنند ، سپس باید به یک هاست قوی تر منتقل کنید.

هاستینگ یک بخش اساسی در اجرای وب سایت شماست ، و به احتمال زیاد باید به طور مکرر به حساب میزبانی خود دسترسی پیدا کنید. اگر می خواهید از وقت خود به صورت کارآمد استفاده کنید ، ارائه دهنده هاست که مدیریت حساب شما و حفظ سرور شما را به عهده دارد به درستی انتخاب کنید

وب سایت شما چقدر گسترده است و چه منابعی را می خواهد؟

همانطور که اکنون می دانید هاست اشتراکی شامل دو یا چند وب سایت مشترک با یک سرور واحد است. متأسفانه ، این مورد می تواند به چند مشکل منجر شود که ممکن است تأثیر بسزایی در وب سایت شما و میزان پیشرفت آن داشته باشد. هاست های اشتراکی فضای ذخیره سازی محدودی را ارائه می دهند. اگر وب سایت شما تا حدودی بزرگ است ممکن است هاست اشتراکی برای شما مناسب نباشد

همین مورد در مورد میزان ترافیک وب سایت شما نیز صدق می کند. اگر بازدیدکنندگان زیادی را در سایت خود مشاهده می کنید ، احتمالاً سرویسی بیش از هاست اشتراکی نیاز دارید. به همین ترتیب ترافیک بالای یک سایت دیگر در هاست اشتراکی می تواند به طور موقت سایت شما را با کمبود منابع مواجه کند.
یعنی سایر وب سایتهای موجود در سرور نیز می توانند بر عملکرد سایت شما تأثیر بگذارند. اندازه و سطح ترافیک آنها حتی اگر صفحات شما بهینه سازی شده باشد می تواند باعث کند شدن لود سایت برای بازدید کنندگان شما شود.

به همین دلایل ، ممکن است بخواهید در مورد سرور مجازی (VPS) نیز اطلاعاتی کسب کنید
وب سایتهای VPS مانند یک هاست اشتراکی ، یک سرور را به اشتراک می گذارند. با این حال ، هر سایت از فضا و منابع اختصاصی برخوردار است ، تاثیری که سایر سایتها می توانند روی سایت شما داشته باشند به حداقل می رسند. اما از نظر قیمت در مقایسه با هاست اشتراکی گران تر هستند

چه محدودیت هایی در مورد هاست های اشتراکی وجود دارد؟

هاست

برای جلوگیری از استفاده ی غیرمجاز کاربران از فضا و منابع سرور ، ارائه دهنده میزبان هاست شما ممکن است محدودیت هایی اعمال کرده که البته در درجه اول این موارد برای کمک به کاربران در نظر گرفته شده اند اما در بعضی موارد اگر سرویس ااشتباهی را انتخاب کرده باشید برایتان ایجاد مشکل می کند.

محدودیت های سرور اشتراکی معمولا موارد زیر هستند:

  • محدودیت منابع : تمامی هاستینگ ها میزان استفاده از منابع سرور مانند memory  و  cpu  را محدود می کنند. اگر سایت شما به جایی برسد که بیشتر ازمنابعی که در اختیارتان قرار می دهند مصرف کنید نیاز است که سرویستان را ارتقا دهید
  • محدودیت فایل ها و پوشه ها : معمولا سرورهای اشتراکی به دلیل مسائل امنیتی محدودیت هایی روی فایل ها و پوشه ها قرار می دهند. اگر بدافزار یک سایت را آلوده کند ، ممکن است که بتواند به تمام سایتهای سرور پخش شود. برای جلوگیری از این امر ، برخی از ارائه دهندگان محدودیت هایی در مورد انواع فایلهایی که می توانید در سایت خود بارگذاری کنید ، قرار می دهند.
  • فعالیت اسپم و هکر: تمامی میزبان های سرور اشتراکی فعالیت کاربران روی سرور را نظارت می کنند. اگر شواهدی مبنی بر فعالیت اسپم یا هکرها در سایت شما مشاهده کنند ممکن است بطور موقت یا دائم آن را غیرفعال کنند.

این محدودیت ها می تواند شامل آپلود افزونه های خاص یا انجام کارهایی مانند ارسال ایمیل  باشد که در سرور اختلال ایجاد کند

با توجه به این نکته ، مهم است که به یاد داشته باشید که هاست اشتراکی به بهترین وجه برای موارد زیر مناسب است:

سایتهای تجاری کوچک

وبلاگها

سایتهای شخصی

اگر سایت شما در یکی از این دسته ها قرار می گیرد ، محدودیت هایی که در میزبانی مشترک به وجود می آید ، تأثیری چشمگیر بر شما نخواهد گذاشت.

انتخاب پلان هاست اشتراکی

به عنوان یک تازه کار ، انتخاب یک پلان مناسب هاست اشتراکی گیج کننده باشد. اگر می خواهید در هنگام خرید اولین هاست میزبانی خود تصمیمی آگاهانه بگیرید

منبع

درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
0 (0 رای)
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *