الگوریتم Page Experience گوگل

نگران نباشید … میزان بازدید شما کاهش یا افزایش نیافته است چون هنوز به روزرسانی الگوریتم Page Experience راه اندازی نشده است.اما طبق گفته گوگل ، این مورد در همین سال 2021 انجام خواهد شد.

 

با توجه به گسترش ویروس کرونا ، گوگل تصمیم گرفت که در مورد بروزرسانی الگوریتم آینده و هر چیزی که شاملش می شود ، اطلاع رسانی کند … با این الگوریتم شما می توانید وب سایت خود را طوری تنظیم کنید تا بازدید آن کم نشود.

 

پس ، بریم ببینیم آپدیت الگوریتم Page Experience چیست و چگونه می توانید برای آن آماده شوید؟

Page Experience

طبق گفته خود گوگل ، سیگنال تجربه صفحه (Page Experience) جنبه هایی از نحوه درک کاربران از تجربه تعامل با یک صفحه وب را ارزیابی می کند. بهینه سازی این عوامل باعث می شود کاربران در همه مرورگرها و سطوح وب  تجربه بهتر و لذت بخش تری داشته باشند و به سایت ها کمک می کند تا انتظارات کاربران را در نمایش سایت در تلفن همراه بهتر برآورده کنند. ما اعتقاد داریم که این امر به موفقیت کسب و کار در وب کمک می کند زیرا کاربران بیشتر با سایت ها درگیر می شوند و می توانند با مشکلات کمتری تعامل کنند.

 

به عبارت دیگر ، گوگل با الگوریتم Page Experience به دنبال این است که میزان تعامل با وب سایت شما چقدر است و این سایت چقدر کاربردی است.

 

در اینجا مثالی ببینید از آنچه گوگل از سایت شما نمی خواهد:

الگوریتم Page Experience گوگل

حتما شما هم در سایت های مختلف چنین مواردی را مشاهده کرده اید.وقتی تعدادی پاپ آپ در سایت باز می شوند که بسیار برای کاربر آزاردهنده هستند.مثلا در عکس بالا پاپ آپ طوری تنظیم شده است که هرچه کاربر برای زدن گزینه “No, go back” تلاش میکند موفق نشده و صفحه انقدر بالا و پایین می شود که نهایتا کاربر مجبور به زدن گزینه “Yes, place my order” خواهد شد.

 

درواقع هدف از این به روزرسانی و این الگوریتم اطمینان از این است که سایت هایی که در بالاترین رتبه قرار دارند تجربه هایی ایجاد نمی کنند که کاربران از آنها متنفر باشند.

 

ساده ترین راه برای تصور این آپدیت این است که سایت های کاربر پسند نسبت به سایت هایی که کاربر پسند نیستند و به تجربه کاربر اهمیت چندانی نمی دهند در رتبه بالاتری قرار می گیرند.اما این تغییر قطعا شروع یک تغییر بزرگ در سئو خواهد بود.

اهمیت الگوریتم Page Experience گوگل

فکر می کنید گوگل می خواهد چه سایت هایی در رتبه های برتر قرار بگیرد؟حدس بزنید..سایت هایی که بهترین بک لینک ها رو دارند؟یا سایتهایی که کد نویسی بهتری دارند؟در واقع هیچ کدام..

 

گوگل می خواهد سایت هایی را در بالاترین رتبه بندی قرار دهد که کاربران بیشتر از همه دوست دارند.مثلا فرض کنید می خواهید کفش ورزشی بخرید ، اولین برندی که به ذهن شما خطور می کند چیست؟من که خودم نایکی و یا پوما رو انتخاب می کنم.

 

به همین دلیل است که کوئری های نام های تجاری (تعداد کاربرانی که نام تجاری شما را در گوگل جستجو می کنند و روی وب سایت شما کلیک می کنند) بر رتبه بندی تأثیر می گذارند ، که من آن را به عنوان یکی از مهمترین درسها در زمینه SEO میدونم.

 

همانطور که برند شما رشد می کند ، ترافیک SEO شما نیز رشد می کند.اما این خبر جدیدی نیست ، این مورد سالهاست که بخشی از الگوریتم گوگل است.اگرچه این نکته هست که ، اکثر سایت ها برند های بزرگی ندارند و گوگل هم این را می داند. بنابراین ، اگر شما هم نام تجاری بزرگی ندارید ، با تلاش می توانید در گوگل رتبه خوبی کسب کنید.

 

آنچه گوگل انجام می دهد سازگاری الگوریتم خود برای همسویی بیشتر با مأموریت نمایش اولین سایت هایی است که کاربران بیشتر از همه آن ها را دوست دارند.کوئری ها و سرچ های نام تجاری یکی از راه های انجام این کار است ، اما تجربه کاربری هم یک معیار مهم دیگر است.

 

طی چند سال آینده ، شرط می بندم که بسیاری از به روزرسانی های الگوریتم Page Experience گوگل را با تمرکز بر تجربه کاربری مشاهده خواهید کرد.خب چگونه تجربه کاربری سایت خود را بهینه کنید؟

با هر صفحه به صورت جداگانه باید شروع کرد

اگر به مقاله اصلی گوگل درباره تغییر الگوریتمی که در آینده خواهد بود نگاهی بیندازید ، می بینید که بر “تجربه صفحه” یا “تجربه وب سایت” تأکید دارند.

 

این بدان معنا نیست که کل وب سایت شما نباید تجربه کاربری خوبی داشته باشد ، یعنی آنها از طریق سطوح صفحات سایت بر روی الگوریتم خود تمرکز می کنند.چون اگر در وب سایت خود چند صفحه داشته باشید که تجربه کاربری ضعیفی دارند اما بقیه صفحات خوب هستند ، منطقی نخواهد بود که گوگل رتبه بندی کل سایت شما را کاهش دهد ، مخصوصاً اگر بسیاری از صفحات سایت شما تجربه بسیار بهتری ارائه دهند.

 

بهینه سازی تجربه کاربری:

1-سرعت خود را بهینه کرده و خطا های 400 را کاهش دهید

مسلم است که هرچه وب سایت شما سریعتر بارگیری شود ، تجربه کاربری بهتری خواهید داشت.

 

به این صفحه بروید و URL سایت خود را وارد کنید.سپس گزارشی مشاهده خواهید کرد که به این شکل است:

بهینه سازی

در کادر health check ،مطمئن شوید که هیچ صفحه خرابی وجود ندارد. صفحات شکسته تجربیات بدی را ایجاد می کند.

page-experience

در کادر site speed ، زمان بارگذاری سایت خود را مشاهده خواهید کرد. هرچه سرعت بارگیری سایت شما بیشتر باشد بهتر است. سعی کنید زمان بارگیری وب سایت خود را هم برای دسک تاپ و هم برای موبایل به زیر 3 ثانیه برسانید.در حالت ایده آل در صورت امکان باید در حدود 1 ثانیه باشد.

2-تجربه خود را با رقیب هایتان مقایسه کنید

ممکن است فکر کنید که یک تجربه کاربری شگفت انگیز دارید ، اما چگونه این موضوع در رقابت شما نقش دارد؟بنابراین به اینجا بروید و بزرگترین رقیب خود را تایپ کنید.به navigation بروید و روی “Top Pages” کلیک کنید.

 

گزارش Top Pages از دید SEO محبوب ترین صفحات در سایت رقیب شما را نشان می دهد. اینها صفحاتی هستند که بیشترین بازدید سئو را دارند ، به این معنی که کارشان را درست انجام می دهند.

 

دقت کنید چه کاری انجام می دهند؟ کیفیت محتوای آنها با محتوای شما چه تفاوتی دارد؟ وب سایت آنها در مقایسه با وب سایت شما چه ویژگی هایی دارد؟همچنین برای هر صفحه ای که رتبه بندی می شود ، روی “View All” در زیر “Est. Visits” کلیک کنید. این قسمت کلیه کلمات کلیدی را که هر صفحه برای آنها رتبه گرفته ، نشان می دهد.

3-طرح صفحه  سایت خود را تحلیل کنید

گرافیکی که در بالا نشان دادم درباره آنچه گوگل در سایت شما نمی خواهد را به خاطر می آورید؟ در جایی که کاربر به دلیل مشکلات طراحی ، سعی کرده بود روی”No, go back”کلیک کند اما به اجبار روی “Yes, place my order” کلیک کرد.

 

در بیشتر موارد شما چنین مشکلی نخواهید داشت ، اما مشکلات کاربردی دیگری خواهید داشت.کاری که می توانید برای یافتن مشکلات کاربردی انجام دهید ، آزمایش Crazy Egg بر روی سایتتان است.پس از ورود به سیستم Crazy Egg ، داشبوردی مشاهده خواهید کرد که به این شکل است:

page-experience

 

در بالا سمت راست ، روی “Create New” کلیک کنید و “Snapshot” را انتخاب کنید.سپس “Multiple Snapshots” را انتخاب کنید.

 

خب اینجا شما باید حداقل سه URL محبوب سایت خود را اضافه کنید. با گذشت زمان باید این کار را با تمام صفحات محبوب سایت خود انجام دهید.سپس تنظیماتی مانند تصویر زیر را مشاهده خواهید کرد ، نیازی به انجام کاری در اینجا نیست. فقط “Next” را کلیک کنید.

page-experience

 

سپس می توانید همه موارد را مرور کنید. اگر همه چیز درست بود ، می توانید روی دکمه “Create Snapshots” در پایین سمت راست کلیک کنید.همینطور باید اسکریپت ردیابی خود را نصب کنید.پس ، روی “Install Tracking Script” کلیک کنید.

 

گزینه ای را که برای شما مناسب است انتخاب کنید. به عنوان مثال ، اگر از وردپرس استفاده می کنید بنابراین گزینه وردپرس را انتخاب کنید.پس از راه اندازی ، دیدن نتایج حداقل یک روز به طول می انجامد ، البته ممکن است کمی بیشتر هم باشد. این به میزان ترافیک سایت شما بستگی دارد.اگر روزانه هزاران بازدید کننده به سایت خود داشته باشید ، ظرف چند ساعت نتیجه خواهید دید.

 

بعد از اینکه تست خود را تنظیم کردید و چند روز گذشت ، دوباره وارد Crazy Egg شوید و روی Snapshots در نوار کناری کلیک کنید.

 

حالا در آنجا لیستی از snapshotهایی که ایجاد کرده اید را مشاهده خواهید کرد.روی هر یک از snapshotها کلیک کنید یک هیت مپ از نحوه ارتباط افراد با صفحه وب سایتتان را مشاهده خواهید کرد.

4-اکستنشن Ubersuggest را روی مرورگر کروم نصب کنید

اگر قبلاً آن را نصب نکرده اید ، حتما همین حالا Ubersuggest را نصب کنید.نصب اکستنشن Ubersuggest در کروم

 

هنگام جستجو در گوگل ، داده ها را در هر URL به صورت رتبه بندی شده مشاهده خواهید کرد.

page-experience

وقتی در طول روز از گوگل استفاده می کنید و کلمات کلیدی مرتبط با حوزه فعالیت خود را جستجو می کنید ، دو معیار اصلی را در Ubersuggest بررسی کنید:

 

Domain score: هرچه این عدد بیشتر باشد ، وب سایت از اعتبار بیشتری برخوردار است.

 

Links: هرچه لینکهای یک وب سایت بیشتر باشد ، معمولاً از رتبه بالاتری برخوردار است.

 

بنابراین ، هنگامی که جستجو می کنید ، به دنبال سایت هایی باشید که دارای Domain score پایین تر و تعداد بک لینک کمتری نسبت به رقبا هستند ، اما هنوز رتبه بالایی دارند.

امیدوارم که این مطلب برای شما مفید بوده باشد و با الگوریتم Page Experience گوگل آشنا شده باشید.

برای مطالعه الگوریتم کبوتر گوگل کلیک کنید.

درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
0 (0 رای)
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *