توضیحات متا در وردپرس

از بین متا تگها، توضیحات متا در وردپرس یا در واقع Meta Description اهمیت بسیار زیادی دارد.

توضیحات متا چیست؟

توضیحات متا یک ویژگی از HTML است که خلاصه ای از یک صفحه وب را ارائه می دهد. موتورهای جستجو مانند گوگل اغلب توضیحات متا را در نتایج جستجو نمایش می دهند که می تواند بر نرخ کلیک تأثیر زیادی بگذارد.

در زیر نمونه ای از یک توضیح متا را مشاهده می کنید:

توضیحات متا

نمونه کد

<head>  <meta name="description" 
content="This is an example of a meta description. 
This will often show up in search results."></head>

طول بهینه

اندازه توضیحات متا می تواند هر طولی داشته باشد ، اما گوگل به طور کلی قطعه ها را با 155–160 کاراکتر کوتاه می کند بهتر است توضیحات متا به اندازه ای باشد که به اندازه کافی موضوع را توصیف کنند ، بنابراین توصیه ما به شما در حد توضیحات بین 50–160 کاراکتر می باشد. به خاطر داشته باشید که طول بهینه بسته به شرایط متفاوت خواهد بود.

قالب بهینه

برچسب های توضیح متا ، گرچه به رتبه بندی موتور جستجو مرتبط نیستند ، اما برای دستیابی به کلیک کاربر از SERP بسیار مهم هستند. این پاراگرافهای کوتاه فرصتی برای مدیر وب برای “تبلیغ” محتوای سایت برای جستجوگران است و همچنین فرصتی برای جستجوگران جهت تشخیص مرتبط بودن یا نبودن محتوای نمایش داده شده با موضوع مورد جستجوی آنها.

 

توضیحات متای یک صفحه باید هوشمندانه (به روشی طبیعی ، فعال و غیر اسپمی) از کلمات کلیدی مورد هدف صفحه استفاده کند ، و همچنین یک توصیف جذاب ایجاد کند تا کاربر انگیزه لازم برای کلیک بر روی آن را پیدا کند.

فاکتور رتبه بندی گوگل

گوگل در سپتامبر 2009 اعلام کرد که نه توضیح متا و نه کلمات کلیدی متا در الگوریتم های رتبه بندی گوگل برای جستجوی وب نقش ندارند!!

 

با این وجود توضیحات متا می تواند بر CTR یک صفحه (نرخ کلیک) در گوگل تأثیر بگذارد که آن هم بر  رتبه بندی یک صفحه تأثیر مثبت خواهد داشت.

 

به همین دلیل ، در میان سایر موارد ، تلاش برای صحیح و مفید بودن توضیحات متا بسیار مهم است.

بهترین روشهای سئو

نوشتن یک نسخه تبلیغاتی جذاب

توضیحات متا عملکرد نسخه تبلیغاتی را ارائه می دهد. خوانندگان را به سمت وب سایتی از SERP می کشاند و بنابراین یک قسمت بسیار مشهود و مهم در بازاریابی جستجو یا search marketing است. تهیه یک توصیف خواندنی و جذاب با استفاده از کلمات کلیدی مهم می تواند میزان کلیک را برای یک صفحه وب تا حد قابل قبولی بهبود بخشد. برای به حداکثر رساندن نرخ کلیک در صفحات نتیجه موتور جستجو ، توجه به این نکته مهم است که گوگل و سایر موتورهای جستجو هنگام مطابقت با کلمات کلیدی بر روی کلمات کلیدی در توضیحات متا هم متمرکز می شوند. این متن می تواند نظر جستجوگران را به خود جلب کند ، بنابراین برای یک نتیجه مطلوب در جستجوی گوگل می بایست تا حد ممکن توضیحات خود را ب موضوع محتوا مطابقت دهید.

پرهیز از تکرار برچسب های توضیحات متا

یکی از راههای مبارزه با توضیحات متای تکراری ، پیاده سازی روشی پویا و برنامه ای برای ایجاد توضیحات متای منحصر به فرد برای صفحات است. اگرچه ممکن است ،گاهی هیچ جایگزینی برای توصیف اصلی که برای هر صفحه می نویسید وجود نداشته باشد.

استفاده نکردن از علامت نقل قول ” “

هر زمان نقل قول در HTML یک توضیح متا استفاده می شود ، هنگام نمایش در نتایج جستجو ,گوگل  آن توصیف را از قسمت نقل قول به بعد قطع می کند. برای جلوگیری از این اتفاق ، بهترین راه این است که تمام کاراکترهای غیر الفبا را از توضیحات متا حذف کنید. اگر علامت نقل قول در توصیف متای شما مهم است ، برای جلوگیری از کوتاه شدن می توانید از HTML entity به جای علامت نقل قول یا ” ” استفاده کنید.

اگر گاهی توضیحات متا خالی باشد اشکالی ندارد

اگرچه عاقلانه تر است که برای محتواهای خود یک توضیح متای خوب بنویسید، اما این مورد همیشه هم صدق نمی کند. برای تشخیص اینکه آیا باید توضیحات متا بنویسید یا نه از این قانون کلی استفاده کنید:

 

اگر صفحه ای بین یک تا سه عبارت رایج جستجو شده را هدف قرار داده است ، توضیحات متای خود را بنویسید که حتما بتوانید کاربرانی که چنین جستجوهایی را انجام می دهند ، هدف قرار دهید.

 

اگر صفحه ای ترافیک طولانی مدت (سه یا چند کلمه کلیدی) را هدف قرار داده است ، گاهی اوقات عاقلانه تر خواهد بود که اجازه دهید موتورها خودشان توضیحات متا را جمع کنند. دلیل آن ساده است: هنگامی که موتورهای جستجو یک توضیح متا را جمع می کنند ، آنها همیشه کلمات کلیدی و عبارات اطراف را که کاربر جستجو کرده است نمایش می دهند.اما اگر مدیر وب یک توضیحات متا را در کد صفحه بنویسد ، آنچه را که موتورهای جستجو برای نمایش انتخاب می کنند می تواند از اهمیت متن به طور طبیعی بکاهد.

 

به خاطر داشته باشید که سایت های اشتراک اجتماعی مانند فیس بوک معمولاً از برچسب توضیحات متای یک صفحه به عنوان توضیحی استفاده می کنند که هنگام اشتراک گذاری آن صفحه در سایت های آنها ظاهر می شود. بدون برچسب توضیحات متا ، سایت های اشتراک اجتماعی ممکن است فقط از اولین متنی که پیدا می کنند استفاده کنند. با توجه به اولین متن موجود در صفحه شما ، این مورد ممکن است تجربه کاربری خوبی برای افرادی که از طریق صفحات اشتراک اجتماعی با محتوای شما روبرو می شوند ایجاد نکند.

درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
0 (0 رای)
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *