گیت هاب

گیت هاب چیست و چگونه از آن استفاده کنیم؟ (1)

گیت هاب ابزاری اساسی برای مهندسان نرم افزار محسوب می شود و با محبوبیت بی نظیر خود تاکنون بیش از 25 میلیون کاربر را جذب خود کرده است. تعداد قابل توجهی از متخصصان برای بهبود روند کار و همکاری به GitHub مراجعه می کنند.

 

به طور خلاصه ، GitHub یک سرویس مبتنی بر ابر یا به اصطلاح cloud-based است که میزبان یک سیستم کنترل نسخه (VCS) به نام Git است و به برنامه نویسان این امکان را می دهد تا ضمن پیگیری دقیق پیشرفت خود ، در پروژه های مشترک نیز همکاری کرده و تغییراتی ایجاد کنند.

به عبارتی می توان گفت هدف اصلی گیت هاب ایجاد محیطی برای کنترل نسخه و همکاری تیمی در پرو‌ژه هاست.

 

برای درک بهتر اینکه GitHub چیست و چگونه کار می کند ، باید نگاه عمیق تری داشته باشیم.

مطالبی که در ادامه می آموزید:

سیستم کنترل نسخه چیست؟

Git چیست؟

گیت هاب چیست و چرا اینقدر محبوب است؟

چگونه کارمان را با GitHub شروع کنیم؟

  1. مخزن گیت هاب ایجاد کنید
  2. ایجاد شاخه های GitHub
  3. درک commit GitHub ها
  4. ایجاد Request GitHub Pull

 

 

سیستم کنترل نسخه چیست؟

کنترل نسخه سیستمی است که به ردیابی و مدیریت تغییرات ایجاد شده در یک فایل یا مجموعه ای از فایلها کمک می کند.

سیستم کنترل نسخه که عمدتاً توسط مهندسان نرم افزار برای ردیابی اصلاحات انجام شده در کد منبع استفاده می شود ، به آنها امکان می دهد تا تمام تغییرات را تجزیه و تحلیل کرده و در صورت وجود خطا بدون هیچ عواقبی آنها را بازگردانی کنند.

به عبارت دیگر ، کنترل نسخه به توسعه دهندگان اجازه می دهد تا همزمان روی پروژه ها کار کنند. به آنها این امکان را می دهد تا بدون نقض یا تأخیر در کار همکارانشان ، هر تغییر موردنیازی را اعمال کنند.

 

اگر تغییرات گفته شده در کد منبع ، هنگام دیپلوی پروژه خراب شود ، گیت هاب با چند کلیک کار برگشت را آسان می کند و نسخه قبلی پروژه بازگردانده می شود.

 

به طور خلاصه ، کنترل کردن نسخه،  خطرات و ترس از اشتباهات را از بین می برد و آزادی را برای همکاری در پروژه ها و توسعه ی آن ها بدون نگرانی فراهم می کند.

Git چیست؟

Git یک پروژه open source است که در سال 2005 شروع به کار کرد و تبدیل به یکی از محبوب ترین سیستم های کنترل نسخه (VCS) بازار شد و بیش از 87٪ از توسعه دهندگان از Git برای پروژه های خود استفاده می کنند.

 

این یک سیستم کنترل نسخه توزیع شده است. یعنی هر توسعه دهنده ای در تیم دارای دسترسی مجاز می تواند کد سورس پروژه و تاریخچه تغییرات آن را با استفاده از ابزارهای خط فرمان Git مدیریت کند.

 

برخلاف سیستم های کنترل نسخه متمرکز ، Git چیزی به نام شاخه های ویژگی (feature branches) را ارائه می دهد.

این بدان معنی است که هر مهندس نرم افزاری در یک تیم می تواند یک شاخه ویژگی را که یک مخزن محلی جداگانه و ایزوله شده است برای ایجاد تغییرات خود در کد داشته باشد.

 

شاخه های فرعی بر شاخه اصلی یعنی جایی که کد اصلی پروژه در آن واقع شده است تأثیری نمی گذارد ،. هنگامی که تغییرات ایجاد شد و کد به روز شده آماده شد ، شاخه ویژگی را می توان با شاخه اصلی ادغام کرد ، که به این ترتیب تغییرات پروژه تأثیرگذار خواهد بود.

 

گیت هاب چیست و چرا اینقدر محبوب است؟

GitHub میزبان بیش از 100 میلیون مخزن یا همان repository است که اکثر آنها پروژه های Open source هستند. این آمار نشان می دهد که گیت هاب از محبوب ترین سرویس گیرندگان Git GUI است و توسط متخصصان مختلف و مشاغل بزرگ مورد استفاده قرار می گیرد.

 

با توجه به اینکه GitHub یک پلت فرم مدیریت پروژه و سازماندهی مبتنی بر cloud است که از ویژگی های کنترل نسخه Git استفاده می کند، همه کاربران GitHub می توانند تغییرات ایجاد شده در کد منبع را در لحظه ردیابی و مدیریت کنند .

 

علاوه بر این ، رابط کاربری گیت هاب نسبت به Git کاربرپسندتر است و این امکان را برای افرادی که دانش فنی کمی دارند راحت تر و در دسترس تر می کند. این بدان معناست که اعضای تیم بیشتری می توانند در پیشرفت و مدیریت پروژه مشارکت داشته و روند توسعه را آسان تر کنند.

ادامه ی محتوا را در بخش دوم در لینک زیر بخوانید..

گیت هاب چیست و چگونه از آن استفاده کنیم؟ (2)

درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
0 (0 رای)
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *