وب سرور چیست؟

وب‌سرور چیست و چگونه کار می‌کند؟

وب‌سرور چیست و چگونه کار می‌کند؟هنگامی که کاربر درخواستی را به سمت سایت شما می‌فرستد وظیفه وب سرور پاسخگویی به درخواست کاربرمی باشد و محتوای درخواست شده را ارسال می‌کند. در این مقاله توضیحی در مورد وب سرور خواهیم داد و در ادامه به معرفی انواع آن و مقایسه آن‌ها خواهیم پرداخت. این مقاله را از دست ندهید.

وب‌سرور چیست؟

وب سرور نرم افزار و سخت افزاری است که از HTTP و سایر پروتکل ها برای پاسخ به درخواست های ساخته شده client در سراسر شبکه جهانی وب (WWW) استفاده می کند.در واقع نرم افزار وب سرور نحوه دسترسی کاربر را به پرونده های میزبانی شده کنترل می کند.وب سرور از طریق نام دامنه وب سایتها قابل دسترسی است و تحویل محتوای سایت به کاربر درخواست کننده یا همان client را تضمین می کند.

وقتی شخصی می خواهد به یک وب سایت مراجعه کند ، یک نام دامنه را در نوار آدرس مرورگر خود وارد می کند. سپس وب سرور پرونده های درخواستی را تحویل می دهد.در اصل هر سروری که یک سند XML را به دستگاه دیگر تحویل می‌دهد می‌تواند یک وب سرور باشد.

به عنوان سخت افزار میشه گفت یک وب سرور رایانه ای است که نرم افزار وب‌سرور و سایر فایل های مرتبط با وب سایت مانند اسناد HTML ، تصاویر و فایل های JavaScript را در اختیار دارد.سخت افزار سرور وب هم به اینترنت متصل شده و امکان تبادل داده ها با دیگر دستگاه های متصل را فراهم می کند.

فرایند وب سرور نمونه ای از مدل client/server است. کلیه رایانه هایی که میزبان وب سایت هستند باید دارای نرم افزار سرور وب باشند که در ادامه انواع آن را به شما معرفی می کنیم. وب سرورها اغلب به عنوان بخشی از بسته های بزرگتر برنامه های مرتبط با اینترنت و اینترانت هستند که برای این موارد استفاده می شوند:

  • ارسال و دریافت ایمیل ها
  • بارگیری درخواست های پرونده های پروتکل انتقال فایل (FTP)
  • ساخت و انتشار صفحات وب

ملاحظات در انتخاب سرور وب شامل چگونگی عملکرد آن با سیستم عامل و سایر سرورها,توانایی آن برای مدیریت برنامه نویسی سمت سرور,ویژگی های امنیتی,انتشارات خاص, موتور جستجو و ابزارهای ساخت سایت که همراه آن هستند می باشد.

انواع وب سرورها

به صورت کلی در حال حاضر چهار نوع وب سرور وجود دارد – Apache، IIS، NginX و LiteSpeed.

سایر وب سرورها شامل (NetWare Novell ، Google Web Server (GWS و خانواده IBM از سرورهای Domino هستند.

۱.وب سرور Apache

Apache webserver Apache HTTP server

وب سرور Apache یکی از معروف‌ترین وب سرورهایی است که نام رسمی این سرور Apache HTTP است و توسط بنیاد نرم افزار آپاچی نگهداری و توسعه داده شده است.Apache یک نرم افزار منبع باز (open-source) است که حدود 46٪ وب سایت ها را در سرتاسر جهان تأمین می کند.این وب سرور به صاحبان وب سایت ها اجازه می دهد تا محتوا را در وب , تحت عنوان “وب سرور” سرویس دهند.وب سرور آپاچی یکی از قدیمی ترین و مطمئن ترین سرورهای وب است که اولین نسخه منتشر شده آن بیش از 20 سال پیش ، در 1995 بوده.این وب سرور در مقایسه با وب سرورهای دیگر به شدت پایدار است و مشکلات اجرایی در آن به راحتی حل می‌شود همچنین با نقاط قوتی که دارد و با جبران ضعف ها عملکرد سرور را تا حد زیادی بهبود می بخشد.

۲.وب‌سرور IIS

IIS Web Server یا ویندوز وب سرور یک وب سرور است که میزبان وب سایت ها و برنامه های وب است.

IIS Web Server یا ویندوز وب‌سرور چیست؟ یک وب سرور است که میزبان وب سایت ها و برنامه های وب است.این وب سرور محصول مایکروسافت است و برای استفاده با خانواده ویندوز NT ایجاد شده است.وب سرور ویندوز برای اولین بار در سال 1995 به صحنه آمد و از آن زمان نسخه های متفاوتی از IIS تقریباً برای هر سیستم عامل ویندوز در بازار موجود است.وب سرور IIS تقریبا تمام ویژگی های Apache را عرضه می کند اما از آنجاییکه این وب سرور یک منبع باز نیست اضافه کردن ماژول‌های شخصی و همچنین اصلاح و ایجاد تغییرات در آن کمی دشوار است.

۳.وب سرور Nginx

 بعد از apache نرم افزار معروف وب سرور منبع باز است.

NGINX (تلفظ: ان جین ایکس) که بعد از apache نرم افزار معروف وب سرور منبع باز است. در نسخه اولیه خود ، این سرویس را برای سرویس دهنده HTTP به وجود آورد اما امروزه همچنین به عنوان یک پروکسی معکوس (reverse proxy)، بالانسور بار HTTP و پروکسی ایمیل برای IMAP ، POP3 و SMTP عمل می کند.NGINX در اکتبر 2004 نسخه رسمی خود را ارایه داد.

Nginx برای پاسخ به تقاضاها به هیچ رشته‌ای نیاز ندارد، درعوض یک معماری رویدادمحورِ قابل مقیاس‌بندی که از مقدار کم و قابل پیش بینی از حافظه تحت بار استفاده می‌کند در اینجا کاربرد دارد.تقریبا اکثر شرکت هایی که خدمات هاست لینوکس دارند از این وب سرور استفاده می کنند.

۴.وب‌سرور LiteSpeed

LiteSpeed  یک جایگزین برای Apache با عملکرد بالا بوده و چهارمین وب سرور محبوب در اینترنت

LiteSpeed  یک جایگزین برای Apache با عملکرد بالا بوده و چهارمین وب سرور محبوب در اینترنت و همچنین یک وب سرور تجاری می‌باشد.این وب سرور با کارایی بالا و مقیاس پذیری بالا از فن آوری های LiteSpeed ​​است که می تواند برای جایگزینی یک سرور موجود Apache بدون تغییر برنامه ها یا جزئیات سیستم عامل دیگر استفاده شود.مهمتر از همه ، این وب سرور می تواند بدون شکستن هر چیزی ادغام شود.به این ترتیب ، وب سرور LiteSpeed ​​می تواند به سرعت تنگنای اصلی را در سیستم عامل میزبانی وب موجود شما جایگزین کند.

وب سرور LiteSpeed ​​با داشتن طیف گسترده ای از ویژگی ها و کنسول مدیریت وب با کاربردی آسان ، می تواند به شما در تسخیر چالش های استفاده از زیرساخت های میزبانی وب مؤثر کمک کند. این وب سرور با ویژگی‌های رایج Apache مثل .htaccess، mode_rewrite و mod_security سازگاری کامل دارد.همان طور که پیش تر گفتیم این وب سرور جایگزین خوبی برای Apache است و با تمام کنترل پنل ها از جمله Cpanel کار می کند.برای جایگزین کردن این دو وب سرور با هم تنها 15 الی 20 دقیقه زمان نیاز است تا بدون هیچ خرابی این کارانجام شود.

۵.Apache Tomcat

Apache Tomcat یک نرم افزار منبع بازجاوا سرولت (Java servlet)  است

Apache Tomcat یک نرم افزار منبع بازجاوا سرولت (Java servlet) است که توسط تشکیلات Apache ساخته شده است.این نرم افزار در جاوا نوشته شده و برای اولین بار در سال 1999 منتشر شد.جیمز دانکن دیویدسون بنیانگذار اصلی آن بود که اتفاقاً در آن زمان به عنوان یک معمار نرم افزار کار می کرد.وی شروع به تهیه نرم افزار apache tomcat با هدف فراهم آوردن اجرای سرویس ها نمود. servlet چیست؟به زبان ساده ،سرولت سرویس یک فناوری سمت سرور است که به رسیدگی به درخواست و پاسخ http از سمت client کمک می کند (لطفا توجه داشته باشید که توضیحات عمیق سرویس ها فراتر از محدوده این مقاله است).

Apache tomcat ممکن است به عنوان یک وب سرور (که به آن یک مخزن وب / ظروف سرویس نیز گفته می شود) تعریف شود ، که سرویس های سرویس ، JSP را پردازش می کند (با تبدیل داخلی JSP شما به سرویس های داخلی). Apache Tomcat اغلب در میان سرورهای برنامه کاربردی جاوا منبع باز فهرست‌بندی می‌شود، مثل Wildfly، JBoss و Glassfish. البته توجه داشته باشید که یک وب سرور با سرور برنامه متفاوت است.

۶.Node.js

Node.js یک محیط زمان اجرا جاوا اسکریپت است

Node.js یک محیط زمان اجرا جاوا اسکریپت است.یعنی چی؟محیط زمان اجرا Node.js شامل همه مواردی است که برای اجرای برنامه ای که در جاوا اسکریپت نوشته شده است نیاز دارید.Node.js هنگامی ایجاد شد که توسعه دهندگان اصلی JavaScript آن را از چیزی که فقط می توانید در مرورگر اجرا کنید ، به چیزی که می توانید در دستگاه خود به عنوان یک برنامه مستقل اجرا کنید ، گسترش داد.اکنون می توانید خیلی کارها بیشتر از جاوا اسکریپت انجام دهید تا اینکه فقط وب سایت های تعاملی ایجاد کنید.در واقع اکنون جاوا اسکریپت این قابلیت را دارد که کارهایی انجام دهد که سایر زبان های اسکریپت نویسی مانند پایتون می توانند انجام دهند. Node.js همچنین به درک اختلاف در پشته‌های توسعه وب کمک می‌کند که در آن Node.js به وضوح بخشی از پشته‌های HTML، CSS و JavaScript می‌باشد، برعکس Apache یا NGINX که بخشی از چند پشته نرم‌افزاری مختلف هستند.

۷.وب‌سرور Lighttpd

وب سرور Lighttpd امن ، سریع ، سازگار و بسیار انعطاف پذیر است که برای محیط های با کارایی بالا بهینه شده است.

Lighttpd که تلفظ آن به صورت «lightly» می باشد یک وب سرور منبع باز است که در ابتدا توسط Jan Kneschke به عنوان گزینه ای برای Apache نوشته شده است ، دارای ردپای حافظه کم است و وب سایت های متعددی مانند YouTube و Wikimedia سرورهای Lighttpd را اجرا می کند.

Lighttpd امن ، سریع ، سازگار و بسیار انعطاف پذیر است که برای محیط های با کارایی بالا بهینه شده است. Lighttpd نسبت به سایر سرورهای وب از حافظه بسیار کمی برخوردار است و از cpu-load مراقبت می کند. همچنین از ویژگی‌های fastCGI، Auth، Output-compression، SCGI، URL-rewriting و بسیاری از ویژگی‌های دیگر پشتیبانی می‌کند و برای چارچوب‌های وب مثل Catalyst و Ruby on Rails خیلی محبوب می باشد.

انواع دیگری از سرورها نیز وجود دارد که درمقاله های آتی به آن ها خواهیم پرداخت. امیدوارم این آموزش هم مورد پسند شما قرار گرفته باشه و با استفاده از اون یاد گرفته باشید که وب‌سرور چیست و با انواع آن ها تا حدودی آشنا شده باشید. اگر در رابطه با این مقاله سوال و یا مشکلی داشتید در بخش دیدگاه‌ها اعلام کنید تا در کوتاه‌ترین زمان ممکن پاسخگوی شما باشم.

سربلند و پیروز باشید

درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
0 (0 رای)
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *