آیا استفاده از گواهینامه ssl در وب سایت ها ضروری است؟

استفاده از گواهینامه ssl در وب سایت ها ضروری است؟

گواهینامه SSL چیست؟

گواهی SSL یک گواهینامه دیجیتالی است که هم هویت یک وب سایت را تأیید می کند و هم اطلاعات حساس را رمزگذاری می کند به گونه ای که با استفاده از گواهینامه ssl هیچ رمزعبور ، آدرس یا شماره کارت اعتباری را نمی توان از طریق شخص دیگری غیر از گیرنده در نظر گرفته شده خواند.

نحوه کار گواهی ssl

به همان روشی که برای قفل و باز کردن قفل درها از کلیدها استفاده می کنیم ، گواهی های SSL از کلیدهایی برای اعتبارسنجی و محافظت از اطلاعات حساس استفاده می کنند. یک درخواست امضای گواهی یا CSR نیز باید روی سرور ایجاد شود. این یک جفت کلید عمومی و خصوصی ایجاد می کند. از کلید عمومی برای رمزگذاری (قفل) اطلاعات حساس استفاده می شود ، در حالی که از کلید خصوصی برای رمزگشایی (باز کردن) اطلاعات ارائه شده و بازیابی مجدد آن به فرمت اصلی خود استفاده می شود تا بتوان آن را خواند.

گواهی ssl

چرا گواهینامه های SSL مهم هستند؟

وقتی از وب سایت استفاده می کنید پیام های http در سراسر شبکه در  جریان هستند. هنگامی که فرم تماس را پر می کنید یا به راحتی روی پیوند کلیک می کنید ، یک بسته اطلاعاتی کوچک با فرمت متنی توسط رایانه شما از طریق شبکه ارسال می شود. اگر آدرس ایمیل خود را در فرم تماس با ما قرار داده و اطلاعات را وارد کنید ، بسته اطلاعات (بسیار شبیه به یک فایل متنی ساده) حاوی آدرس ایمیل شما در داخل آن است. سپس این بسته به هر دستگاه موجود در شبکه ارسال می شود. اگر اتفاق بیفتد که از بی سیم استفاده می کنید ، این اطلاعات از طریق امواج ارسال می شود. این بدان معنی است که هر کسی می تواند دسترسی پیدا کرده یا به شبکه وصل شود و این بسته های اطلاعاتی رمز نشده را بخواند. اگر این اطلاعات فقط درخواستی برای مراجعه به صفحه وب دیگر باشد ، احتمالاً مشکلی ایجاد نمی کند ، اما اگر اتفاق می افتد که اطلاعات کارت اعتباری شما را در خود جای داده است ، می توانیم مشکل جدی داشته باشیم.

متأسفانه اینترنت و به طور خاص پروتکل http به طور پیش فرض ایمن نیست ، اما https امن است زیرا هرکدام از این بسته ها قبل از ارسال رمزگذاری می شوند ، به این معنی که فقط گیرنده در نظر گرفته شده می تواند پیام را رمزگشایی و مطالعه کند.

چندین دلیل مهم بودن امنیت SSL وجود دارد:

  • پرداخت آنلاین: برای وب سایتهایی که هر نوع پرداخت آنلاین را انجام می دهند ، از طریق پرداخت کارت اعتباری یا پردازنده های پرداخت شخص ثالث مانند Worldpay یا PayPal ، اتصال ایمن لازم است.
  • امنیت داده ها: فقط جزئیات کارت اعتباری نیست که ممکن است در مقابل حملات آنلاین آسیب پذیر باشند. سایر اطلاعات شخصی مانند آدرس ایمیل و پیام رسانهای اجتماعی نیز در معرض خطر هستند. رمزگذاری SSL امکان عبور ایمن از این اطلاعات را فراهم می کند ، و مانع از دسترسی هر شخص ثالث یا هک های ناخواسته می شود. اگر وب سایت شما بازدید کنندگان خود را ترغیب به عضویت در سایت و یا پر کردن فرم های تماس می کند ، باید رمزگذاری SSL در نظر گرفته شود تا از این اطلاعات محافظت کند.
  • تأیید صحت سایت: – گواهینامه های SSL صاحب یک وب سایت را تأیید می کنند ، و مانع از آن هرگونه حمله احتمالی فیشینگ می شوند ، جایی که هکرهای شخص ثالث برای بدست آوردن اطلاعات شخصی ، اغلب یک وب سایت را جعل می کنند.
  • تأیید اطلاعات: – گواهی های SSL همچنین تأیید اطلاعاتی را که در وب سایت ها ذکر شده است ، فراهم می کنند. این امر به ویژه در سایتهای خبری مانند BBC یا Guardian آشکار است و بیشتر از تغییر محتوای کاربران توسط اشخاص ثالث جلوگیری می کند.
گواهی ssl

آیا گواهینامه ssl برای وب سایت های کوچک نیز ضروری است؟

اگر یک سایت کوچک را راه اندازی کرده اید ، یا برای دسترسی به مناطق خاصی از وب سایت خود به هیچگونه اطلاعات شخصی نیاز ندارید ، دیگر هیچ عجله ای برای ارتقا به یک گواهی ssl ندارید. در حالی که Google اعلام کرده است که آنها در رتبه بندی جستجو ، از وب سایت های امن بیش از وب سایت های غیر ایمن حمایت می کنند ، پیامدها هنوز اندک است و Firefox هنوز جلوی نمایش وب سایت های غیر ایمن را گرفته است.

اما اگر وب سایت شما به هر سطح اطلاعات شخصی نیاز دارد ، امنیت وب سایت بخصوص هنگام خرید آنلاین اهمیت ویژه ای پیدا می کند. اگر سایت شما به سادگی با دسترسی به http کار کند ، این اطلاعات در مقابل دسترسی شخص ثالث آسیب پذیر است. ایمن سازی این اطلاعات با رمزگذاری SSL (https) بلافاصله با خطر به اشتراک گذاری ناخواسته اطلاعات شما مقابله می کند. استفاده از گواهینامه ssl پیغامی است که شرکت هایی مانند Google و Facebook از آن حمایت می کنند.

منبع

درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
0 (0 رای)
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *