خوانایی محتوا

خوانایی محتوا

خواندن مقالات از روی صفحات اینترنتی ممکن است برای کاربران دشوار باشد ، بنابراین اگر می خواهید افراد کل مقالات وبلاگ شما را بخوانند ، خواندن آن باید آسان باشد و به همین دلیل امروز میخواهیم راهکارهایی در مورد خوانایی محتوا به شما آموزش بدهیم

با افزایش خوانایی محتوا بازدیدکننده بیشتری جذب می کنید و همچنین conversion rate  یا همان نرخ تبدیل افزایش خواهد یافت.

خوشبختانه ، بهبود خوانایی محتوا کاری نسبتاً راحت است که می توانید توسط آن در این شرایط سخت به سایت خود سریعتر رونق ببخشید.

در این پست پنج نکته برتر برای نوشتن محتوای قابل خواندن به شما ارائه می شود. برای سهولت در بهبود خوانایی ، افزونه ی Yoast SEO کمک زیادی می تواند به شما بکند.

 

روی مخاطب خود تمرکز کنید

مهمترین توصیه ای که می توانم به شما بکنم این است که اطمینان حاصل کنید که متن شما مناسب مخاطبان شما است.

اگر در مورد LEGO می نویسید و محتوای شما برای کودکان است ، خواندن آن بسیار آسان است، اما ، اگر مخاطبان شما دانشمندان و دکترا هستند ، متن شما می تواند بسیار چالش برانگیزتر باشد.

بنابراین ، پنج نکته زیر باید به عنوان یک راهنما برای خوانایی محتوا در نظر گرفته شوند.

برای برخی مخاطبان ، متن می تواند ساده تر شود ، در حالی که برای مخاطبان دیگر قوانین کمی سختگیرانه تر خواهد بود.

 1. پاراگرافهای واضح بنویسید
  اطمینان حاصل کنید که پاراگراف های واضحی می نویسید برای یک پست در وبلاگ ، ما به شما توصیه می کنیم همیشه یک پاراگراف را با مهمترین جمله شروع کنید ، سپس آن جمله را توضیح دهید یا جزئیات آن را شرح دهید. این به خواننده کمک می کند تا مفهوم مقاله شما را درک کند ، فقط با خواندن جمله اول هر پاراگراف. اطمینان حاصل کنید که پاراگرافهای شما خیلی طولانی نیستند (7 یا 8 جمله کاملاً کافی هستند).

 2. جمله های کوتاه بنویسید
  برای خوانایی محتوا سعی کنید جملات کوتاه بنویسید. خواندن و درک جملات کوتاه تر از جملات طولانی راحت تر هستند. همچنین ، به دلیل خوب و کوتاه بودن جملات ، احتمالاً اشتباهات دستوری کمتری مرتکب می شوید. ما جملات حاوی بیش از 20 کلمه را بیش از حد طولانی می دانیم. اگر به انگلیسی می نویسید ، مطمئن شوید که فقط چند جمله 20 کلمه ای یا بیشتر در یک پست وبلاگ دارید ، اما هر زبان محدودیت های خاص خود را دارد. همچنین ، اطمینان حاصل کنید که پاراگراف ها هر کدام بیش از یک جمله طولانی ندارند.

 3. کلمات دشوار را محدود کنید
  استفاده از کلماتی که خواندن آنها دشوار است را محدود کنید. به یاد داشته باشید که خواندن از روی صفحه ی سایت برای همه سخت است. خواندن کلمات با چهار هجا دشوار تلقی می شود ، بنابراین در صورت امکان از آنها پرهیز کنید.

   

  البته ، گاهی اوقات پست وبلاگ شما در مورد موضوعی است که توضیح آن دشوار است یا به واژگان پیشرفته تری نیاز دارد. به عنوان مثال ، یک پست در مورد تصاویر می تواند باشد. کلمه “illustrations” چهار هجا دارد و می تواند به عنوان یک کلمه دشوار شناخته شود ، و شما مجبور می شوید از آن استفاده کنید . در مواردی از این دست ، اطمینان حاصل کنید که جملات و پاراگراف های شما طولانی نیستند و خوانندگان شما آن را به درستی درک خواهند کرد!

   

  کلمات دشوار معمولاً کلمات کلیدی کانونی کمتری را برای یک صفحه ایجاد می کنند. در مثال بالا ، “تصاویر” یا “عکس ها” ممکن است انتخاب بهتری باشند. به یاد داشته باشید مهمترین نکته این است که کلمه کلیدی کانونی شما متناسب با موضوع پست باشد. تحقیقات مناسب کلمات کلیدی گزینه های بهتری برای کلمات کلیدی دشوار به شما ارائه می دهد.

 4. از کلمات ربط استفاده کنید
  با استفاده از کلمات ربط مناسب می توانید خوانایی محتوا را افزایش دهید. کلمات انتقالی کلماتی مانند “مهمترین” ، “چون” ، “بنابراین” یا “علاوه بر آن” هستند. آنها به خوانندگان شما جهت می دهند. این کلمات نشان می دهد که چیزی در حال ظهور است: اگر می خواهید خلاصه نویسی کنید ، از “اول” ، “دوم” ، “سوم” و غیره استفاده کنید. اگر می خواهید مقایسه کنید ، از ” کمتر “،” به جای “،” در حالی که ” واگر می خواهید نتیجه بگیرید ، از “بنابراین” ، “در نتیجه” یا “بنابراین” استفاده کنید.

  استفاده از کلمات ربط کمی شبیه قرار دادن سیمان بین جملات خود است. رابطه بین دو جمله با استفاده از کلمات ربط آشکار می شود. اگر از این نوع کلمات به درستی استفاده کنید ، خوانندگان محتوای شما را بسیار بهتر درک می کنند.

 5. از تنوع استفاده کنید!
  برای اینکه یک قطعه برای خواننده جذاب باشد ، باید متنوع باشد – باید سعی کنید از تکرار جلوگیری کرده و اوضاع را کمی تکان دهید! پاراگرافها و جملات طولانی تر را با عبارات کوتاهتر جایگزین کنید و اگر تمایل دارید زیاد از کلمه خاصی استفاده کنید از مترادف استفاده کنید. برخی از افراد از کلمات “و” یا “همچنین” زیاد استفاده می کنند. مخلوط کردن این موارد با کلماتی مانند «علاوه بر این» می تواند جذابیت نوشتاری شما را به همراه داشته باشد – و همچنین خوانایی محتوا را افزایش دهد.

خوانایی متن

از Yoast SEO کمک بگیرید

برای نوشتن محتوای قابل خواندن ، می توانید از بخش خوانایی محتوا در افزونه ی Yoast SEO کمک بگیرید. طول جملات و پاراگراف های شما و اینکه آیا از کلمات ربط  یا از زیرعنوان ها  استفاده می کنید  را بررسی می کند.

 

نتیجه

اگر می خواهید خوانندگان شما به انتهای پست وبلاگ شما برسند ، اطمینان حاصل کنید که متن شما آسان خوانده می شود.
متن خود را بیش از آنچه لازم است دشوار نکنید. از جملات طولانی پرهیز کنید و پاراگرافهای واضحی بنویسید. ابزارهایی مانند گرامرلی و همینگوی می توانند به شما در نوشتن متن های خواناتر در زبان های دیگر کمک کنند. و اگر از افزونه Yoast SEO ما استفاده می کنید ؛ بخش خوانایی محتوا را بررسی کنید ، در این افزونه می توانید بررسی کنید که آیا محتوای شما بهینه سازی SEO و خوانایی محتوا دارد یا خیر و راهکارهایی در این موارد به شما ارائه می کند.

 

منبع

درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
0 (0 رای)
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *