بهبود رتبه جستجو

بهبود رتبه جستجو با بهینه سازی زمان برای بایت اول(TTFB)

در ماه آگوست ،وب سایت Zoompf یافته های تحقیقاتی تازه کشف شده ای را رونمایی کرد که در آن ها تأثیر عملکرد وب را در رتبه بندی جستجوی گوگل بررسی می کند. در این بررسی ها عملکرد بیش از 100000 وب سایت که در نتایج جستجو برای 2000 جستجوی مختلف بوده است ، آزمایش شده.آن ها در این مطالعه ، ارتباط واضحی بین زمان سریع تر برای اولین بایت (TTFB) و رتبه بالاتر موتور جستجو پیدا کرده اند. اگرچه نمی توان به طور کامل ثابت کرد که کاهش TTFB مستقیماً باعث افزایش رتبه جستجو می شود ، اما رابطه کافی وجود دارد تا حداقل بتوانیم به صورت تضمینی در این مقاله بحث بیشتری در مورد این موضوع کنیم.

متریک TTFB مدت زمانی را که مرورگر شما برای دریافت اولین بایت پاسخ از وب سرور به هنگام ارسال درخواست یک URL سایت خاص طول می کشد , بیان می کند. وب سایت هایی با TTFB سریع تر دارای رتبه جستجو بالاتری نسبت به وب سایت های دارای TTFB کم تری هستند.

این امر نه تنها برای جستجوی عمومی با یک یا دو کلمه کلیدی ، بلکه برای جستجوی “متن طولانی” در چهار یا پنج کلمه کلیدی صدق می کند.

در این مقاله ، ما به بررسی مفهوم (Time to First Byte (TTFB می پردازیم ، و نمای کلی از TTFB را ارائه می دهیم و قدم هایی را که می توانید برای بهبود این معیار و (به امید خدا) رتبه جستجو سایت خود بردارید ، ارائه می دهیم.

رتبه جستجو ttfb

رتبه جستجو ttfb

چه مواردی TTFB را تحت تأثیر قرار می دهند؟

متریک TTFB تحت تأثیر 3 مورد قرار دارد:

 1. مدت زمانی که طول می کشد تا درخواست شما از طریق شبکه تا وب سرور گسترش یابد.
 2. مدت زمانی که وب سرور برای پردازش آن درخواست و ایجاد پاسخ نیاز دارد.
 3. مدت زمانی که طول می کشد تا آن پاسخ از طریق شبکه به مرورگر شما بازگردد.

برای بهبود TTFB ، باید مدت زمان هر یک از این اجزا را کاهش دهید. برای اینکه بدانید باید از کجا شروع کنید ، ابتدا باید بدانید که چگونه TTFB را اندازه گیری کنید.

روش اندازه گیری TTFB

تعداد زیادی ابزار برای اندازه گیری TTFB وجود دارد ، ما در اینجا یک ابزار منبع باز به نام WebPageTest را معرفی می کنیم.

استفاده از این ابزار یک روش عالی برای درک این است که عملکرد سایت شما در چه وضعیتی قرار دارد و اینکه آیا اصلا نیاز به صرف انرژی برای بهینه سازی معیار TTFB سایت خود دارید یا نه. برای استفاده ، به سادگی به http://webpagetest.org مراجعه کنید ، آدرس سایت خود را در قسمت مربوطه وارد کنید و آزمایشی را روی سایت خود انجام دهید. در حدود 30 ثانیه ، WebPageTest یک نمودار “آبشار” به شما نشان می دهد که تمام منابعی را که صفحه وب شما بارگیری می کند ، با اندازه گیری های دقیق (از جمله TTFB) در مورد زمان پاسخ هر یک ، نشان می دهد.

اگر به اولین خط نمودار آبشار نگاه کنید ، قسمت “سبز” این خط “زمان اولین بایت” را برای صفحه HTML اصلی شما نشان می دهد.

در حالت ایده آل TTFB صفحه اصلی باید زیر 500 میلی ثانیه باشد.

بنابراین اگر TTFB “کند” دارید ، قدم بعدی این است که پیدا کنید چه چیزی باعث کند شدن آن می شود و چه کاری می توانید درمورد آن انجام دهید. اما قبل از اینکه به آن بپردازیم ، لازم است کمی در مورد Latency یا “تأخیر” صحبت کنیم.

Latency یا تأخیر

تأخیر ، مدت زمانی است که برای انتقال یک قطعه داده واحد از یک مکان به مکان دیگر لازم است. یک سوء تفاهم متداول این است که اگر اتصال سریع به اینترنت دارید ،پس همیشه باید تأخیر کمی داشته باشید.

ولی اتصال سریع به اینترنت تنها بخشی از داستان است: زمان بارگیری یک صفحه فقط به سرعت اتصال شما وابسته نیست ، بلکه به فاصله سرور میزبان آن صفحه از مرورگر شما نیز بستگی دارد. بهترین تشبیه این است که به اینترنت خود به عنوان یک لوله نگاه کنید. هرچه پهنای باند اتصال شما (یعنی همان “سرعت”) بیشتر باشد ، لوله پهنای بیشتری دارد. هرچه لوله پهنای بیشتری داشته باشد ، داده های بیشتری می توان به طور موازی بارگیری کرد.

پس یک تصویر JPG همچنان باید “مسافت” یکسانی را در دو سناریوی پهنای باند بالاتر و پایین تر طی کند ، جایی که “فاصله” با دو عامل اصلی تعریف می شود:

 1. فاصله فیزیکی از A تا B. (به عنوان مثال ، یک کاربر در آتلانتا به یک سرور در سیدنی برخورد می کند.)
 2. تعداد “هاپ” بین A و B ، از آنجا که ترافیک اینترنت از طریق تعداد بیشتری روتر هدایت می شود و برای ادامه مسیر ، سوئیچ می کند.

بنابراین گرچه پهنای باند بالاتر قطعاً برای توان کلی مفید است ، اما شما باید “فاصله” اولیه اتصال را برای بارگذاری صفحه خود طی کنید و تاخیر یعنی همین.

پس تأخیر سایت خود را چگونه اندازه گیری می کنید؟

اندازه گیری زمان تاخیر و زمان پردازش

بهترین ابزار برای جدا کردن تأخیر از زمان پردازش سرور به طور شگفت انگیزی در دسترس همه ما هست و اون هم ping است.

ابزار پینگ به طور پیش فرض روی اکثر سیستم های ویندوز ، مک و لینوکس از قبل نصب شده است. کاری که پینگ انجام می دهد ارسال یک بسته اطلاعاتی بسیار کوچک از طریق اینترنت به URL مقصد ، اندازه گیری مدت زمان لازم برای رسیدن و بازگشت آن اطلاعات به اینترنت است. Ping در سرور تقریباً از پردازش سربار استفاده نمی کند ، بنابراین اندازه گیری زمان پاسخ پینگ به شما احساس خوبی در مورد تأخیر مولفه TTFB می دهد.

در حالت ایده آل زمان پینگ شما می بایست کمتر از 100 میلی ثانیه باشد ، که این یک نتیجه خوب است.

با کم کردن زمان پینگ از زمان TTFB کلی سایت خود ،می توانید اجزای تأخیر شبکه (یعنی موارد 1 و 3 در توضیحات TTFB) را از مولفه پردازش پشت سرور جدا کنید (قسمت 2) تا بهینه سازی خود را به درستی متمرکز کنید.

خودتان را درجه بندی کنید

از تحقیقاتی که قبلاً نشان داده شد ،انجام شده است متوجه شدیم که وب سایت هایی که دارای بالاترین رتبه جستجو هستند ، TTFB کم تا 350 میلی ثانیه دارند. ما TTFB کلی 500 میلی ثانیه یا کمتر را توصیه می کنیم.

از این 500 میلی ثانیه ، تأخیر شبکه رفت و برگشت بیش از 100 میلی ثانیه توصیه می شود. اگر تعداد زیادی کاربر از قاره دیگری می آیند ، تأخیر شبکه ممکن است تا 200 میلی ثانیه باشد ، اما اگر این ترافیک برای شما مهم است ، اقدامات اضافی وجود دارد که می توانید برای کمک به سایت خود انجام دهید که به زودی به آنها خواهیم رسید.

به طور خلاصه ، اهداف ایده آل شما برای بارگیری صفحه اولیه HTML بایدبه صورت زیر باشد:

 1. زمان رسیدن به اولین بایت 500 میلی ثانیه یا کمتر
 2. تأخیر شبکه رفت و برگشت 100 میلی ثانیه یا کمتر
 3. پردازش برگشت 400 میلی ثانیه یا کمتر

خب حالا اگر اعداد شما از این بالاتر باشد ، چه کاری می توانید انجام دهید؟

بهبود تأخیر با CDN ها

راه حل برای بهبود تأخیر بسیار ساده است: “فاصله” بین محتوای خود و بازدیدکنندگان خود را کاهش دهید. مثلا اگر سرورهای شما در ایران هستند ، اما بیشتر کاربران شما در سیدنی هستند می بایست سرور آن محتوا را تا آنجا که ممکن است به کاربران نزدیک کنید.

خوشبختانه یک روش ساده برای این کار وجود دارد: انتقال محتوای استاتیک به یک شبکه تحویل محتوا (CDN. (CDN ها به طور خودکار محتوای شما را در چندین مکان در سراسر جهان تکرار می کنند. بنابراین اگر محتوا را در ایران منتشر کنید ، به طور خودکار در سروری در سیدنی کپی می شود که کاربران استرالیایی شما آن ها را از آن سرور بارگیری می کنند. CDN ها تفاوت قابل توجهی در کاهش فاصله درخواست کاربر شما ایجاد می کنند و از این رو مولفه تأخیر TTFB را کاهش می دهند.

برای تأثیر بر TTFB ، اطمینان حاصل کنید که CDN انتخابی شما می تواند HTML ثابت صفحه اصلی وب سایت شما را به درستی کش کند و نه فقط منابع وابسته مانند تصاویر ، javascript و CSS  را.

تعدادی CDN عالی از جمله Akamai ، Amazon Cloudfront ، Cloudflare و بسیاری دیگر در خارج از کسشور وجود دارند.

بهینه سازی عملکرد زیرساخت های back-end

عامل دوم در TTFB مدت زمانی است که سرور برای پردازش درخواست و تولید پاسخ صرف می کند. اساساً زمان پردازش پایان کار عملکرد همه “موارد” دیگری است که وب سایت شما را تشکیل می دهد:

 • سیستم عامل و سخت افزار رایانه ای که وب سایت شما و نحوه پیکربندی آن را اجرا می کند
 • کد برنامه ای که روی آن سخت افزار اجرا می شود (مانند CMS شما) و همچنین نحوه پیکربندی آن
 • هرگونه درخواست پایگاه داده که برنامه برای ایجاد صفحه ارسال می کند ، تعداد جستجوی انجام شده ، مقدار داده برگشتی و پیکربندی پایگاه داده

چگونگی بهینه سازی back-end یک وب سایت موضوعی عظیم است که چندین کتاب را پر می کند. با این حال ، چند مورد خاص به TTFB وجود دارد که اینجا بهش می پردازم.

یک نقطه شروع خوب این است که مطمئن شوید تجهیزات لازم برای راه اندازی سایت خود را دارید. در صورت امکان ، باید از هر نوع هاست اشتراکی ضعیف برای وب سایت خود صرف نظر کنید.با وجود ارزان تر بودن ، میزبانی مشترک خطر قابل توجهی را به وب سایت شما منتقل می کند زیرا سرعت پردازش سرور شما اکنون بسته به بار و عملکرد سایر وب سایت هایروی آن سرور میزبان است.

همچنین مراقب سیستم های میزبانی مجازی هم باشید. اگر مدت زمان مشخصی ترافیک دریافت نکنید ، این سیستم ها سرور مجازی شما را معلق یا متوقف می کنند. سپس ، هنگامی که کاربر جدیدی به سایت شما دسترسی پیدا می کند ، فعالیت “از سرگیری” را برای چرخاندن پشتیبان گیری از سرور برای پردازش آغاز می کند. بسته به ارائه دهنده ، تکمیل این رزومه اولیه ممکن است 10 ثانیه یا بیشتر طول بکشد. اگر آن کاربر اول ربات جستجوی گوگل باشد ، معیار TTFB شما در این درخواست می تواند واقعاً افتضاح باشد.

بهینه سازی عملکرد نرم افزار back-end

پیکربندی برنامه یا CMS خود را بررسی کنید. آیا ویژگی یا تنظیمات ورود به سیستم وجود دارد که غیرفعال شود؟شما باید از شر عملیات غیرضروری برای بهبود سرعت پاسخگویی سایت به یک درخواست خلاص شوید.

اگر برنامه یا CMS شما از زبان تفسیری مانند PHP استفاده می کند ، باید روش های کاهش زمان اجرا را بررسی کنید. زبانهای تفسیری یک مرحله برای تبدیل آنها به کدی قابل درک در ماشین است که در واقع توسط سرور اجرا می شود. در حالت ایده آل ، سرور به جای هر درخواست ورودی ، یک بار این تبدیل را انجام می دهد. این کار اغلب “کامپایل” نامیده می شود.به عنوان مثال ، با PHP می توانید از نرم افزاری مانند APC برای سرعت بخشیدن به اجرا استفاده کنید. یک مثال افراطی تر ، Hip Hop است ، کامپایلری که توسط فیس بوک ایجاد و استفاده شده و PHP را برای اجرای سریعتر به کد C تبدیل می کند.

نکته

در صورت امکان ، استفاده از کش سمت سرور راهی عالی برای تولید سریع صفحات پویا است. اگر صفحه شما محتوایی را بارگیری می کند که به ندرت تغییر می کند ، استفاده از کش لوکال برای بازگرداندن این منابع یک روش بسیار موثر در بهبود عملکرد زمان بارگیری صفحه است.

کش موثر می تواند در سطوح مختلف توسط ابزارهای مختلف انجام شود و بستگی به فناوری ای که برای وب سایت پشتیبان استفاده می کنید دارد. برخی از نرم افزارهای ذخیره فقط یک نوع داده را ذخیره می کنند ، در حالی که برخی دیگر در چندین سطح کش را انجام می دهند. به عنوان مثال ، W3 Total Cache یک افزونه وردپرس است که هم کش جستجوی پایگاه داده و هم کش صفحه را انجام می دهد. Batcache یک افزونه وردپرس است که توسط Auttomattic ایجاد شده و کش کل صفحه را انجام می دهد. Memcached یک کش عمومی عالی است که تقریباً برای هر چیزی قابل استفاده است ، اما به تنظیمات بیشتری نیاز دارد.

برای آموزش نصب افزونه در وردپرس اینجا کلیک کنید

هر تغییر نرم افزاری که می خواهید انجام دهید ، اطمینان حاصل کنید که به طور مداوم تأثیر آن را بر روی TTFB سایت خود آزمایش کنید.

نتیجه گیری

همانطور که گفتم ، TTFB دارای 3 مولفه است: مدت زمانی که درخواست شما برای انتشار در وب سرور طول می کشد. مدت زمانی که برای پردازش درخواست و تولید پاسخ سمت وب سرور نیاز است. و زمانی که طول می کشد تا پاسخ به مرورگر شما بازگردد. Latency اجزای اول و سوم TTFB را ضبط می کند و می تواند از طریق ابزاری مانند WebPageTest و ping به طور موثر اندازه گیری شود. زمان پردازش سرور صرفاً زمان کلی TTFB منهای تأخیر است.

ما برای TTFB زمان 500 میلی ثانیه یا کمتر را توصیه می کنیم. از این TTFB ، نباید بیش از 100 میلی ثانیه برای تأخیر شبکه و بیش از 400 میلی ثانیه برای پردازش مجدد هزینه شود.

با نزدیک کردن محتوای خود به بازدیدکنندگان ، می توانید تأخیر سایت خود را بهبود ببخشید. CDN راهی عالی برای دستیابی به این هدف است به شرطی که بتواند برای سرویس دهی به صفحه HTML پایه شما استفاده شود. شما می توانید عملکرد back-end سایت خود را به طرق مختلف بهبود بخشید ، معمولاً از طریق پیکربندی بهتر سرور و غیره..

درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
0 (0 رای)
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *