MySQL چیست؟توضیح MySQL برای مبتدیان

MySQL چیست؟توضیح MySQL برای مبتدیان

اگر می خواهید راحت تر و بدون ناامیدی در مورد اصطلاحات فنی بیاموزید ، به جای مناسبی رسیده اید. ما امنیت سایت هایتان را تضمین می کنیم ، اما اینجا در پایگاه مقالات use ssl تمام تلاش خود را برای توضیح مطالب و اصطلاحات فنی مختلف به زبان ساده نیز انجام می دهیم.خب بریم ببینیم MySQL چیه؟

MySQL چیست؟

اولین چیزی که در وهله اول ، شما باید بدانید این است که چگونه آن را تلفظ کنید: مای-اِس-کیو-اِل[MY-ES-KYOO-EL].برخی آن را “my sequel” یا نامهای دیگر می نامند ، اما حداقل الان شما تلفظ رسمی و درست آن را می دانید.در سال 1994 یک شرکت سوئدی به نام MySQL AB در ابتدا MySQL را توسعه داد.شرکت فنی آمریکایی Sun Microsystems پس از خرید MySQL AB در سال 2008 ، مالکیت کامل آن را در دست گرفت.غول فناوری اوراکل ایالات متحده در سال 2010 خود Sun Microsystems را به دست گرفت و MySQL از آن زمان عملاً متعلق به اوراکل است.

با توجه به تعریف کلی ، MySQL یک سیستم مدیریت پایگاه داده رابطه ای منبع باز (RDBMS) با یک مدل client-server است.RDBMS (relational database management system)نرم افزاری یا خدماتی است که برای ایجاد و مدیریت بانکهای اطلاعاتی بر اساس مدل رابطه ای استفاده می شود.حالا ، بیایید نگاهی دقیق تر به هر کدام از این اصطلاحات فنی بیندازیم:

Database یا پایگاه داده

به زبان ساده بانک اطلاعاتی مجموعه ای از داده های ساخت یافته است.مثلا به گرفتن سلفی فکر کنید: شما یک دکمه را فشار داده و تصویری از خودتان ضبط می کنید.در این مثال عکس شما یک data یا داده است و گالری تلفن شما پایگاه داده است.در واقع بانک اطلاعاتی مکانی است که در آن داده ها ذخیره و سازماندهی می شوند.کلمه “رابطه یا relational ” به این معنی است که داده های ذخیره شده در مجموعه داده ای , به صورت جداول سازماندهی می شوند.و هر جدولی به یکسری جهات مربوط می شود.وقتی نرم افزار از مدل داده های رابطه ای پشتیبانی نمی کند ، آن را DBMS می نامیم.

Open source یا منبع باز

منبع آزاد به معنای آزاد بودن استفاده و یا اصلاح آن است.هرکسی می تواند نرم افزار های منبع باز را نصب کند.همچنین می توانید کد منبع را یاد گرفته و آن را سفارشی کنید تا بتوانید نیازهای خود را بهتر و کامل تر مدیریت کنیدبا این حال ، GPL (مجوز عمومی GNU) تعیین می کند بسته به شرایط ، چه کاری می توانید انجام دهید.که در صورت نیاز به دسترسی انعطاف پذیر تر و پشتیبانی پیشرفته ، نسخه دارای مجوز تجاری آن ها هم در دسترس است.

مدل کلاینت-سرور

کامپیوتر هایی که نرم افزار RDBMS را نصب و راه اندازی می کنند ، کلاینت یا مشتری نامیده می شوند.یعنی هر زمان که نیاز به دسترسی به داده ها داشتند ، به سرور RDBMS متصل می شوند.به این قسمت میگیم “کلابنت-سرور”.

MySQL یکی از گزینه های نرم افزاری RDBMS است.RDBMS و MySQL به دلیل محبوبیت MySQL اغلب تصور می شوند که دو موضوع یکسان هستند.چند برنامه وب بزرگ مانند Facebook ، Twitter ، YouTube ، Google و Yahoo! همه از MySQL برای اهداف ذخیره سازی داده استفاده می کنند.اوایل برای استفاده محدود ایجاد شده بود ، اما اکنون با بسیاری از سیستم عامل های مهم محاسباتی مانند Linux ، macOS ، Microsoft Windows و Ubuntu سازگار است.

SQL

MySQL و SQL یکسان نیستند.توجه داشته باشید که MySQL یکی از محبوب ترین برند های نرم افزار RDBMS است که یک مدل کلاینت-سرور را پیاده سازی می کند.خب ، چگونه مشتری و سرور در یک محیط RDBMS ارتباط برقرار می کنند؟آنها از یک SQL زبان خاص دامنه استفاده می کنند.اگر تاکنون با نامهای دیگری که SQL در آنها وجود دارد ، مانند PostgreSQL و سرور Microsoft SQL روبرو شده اید ، آنها به احتمال زیاد برند هایی هستند که از روش ساختاری Query Language نیز استفاده می کنند.نرم افزار RDBMS اغلب به زبان های برنامه نویسی دیگری نوشته شده اند ، اما همیشه از SQL به عنوان زبان اصلی آنها برای تعامل با بانک اطلاعات استفاده می شود.MySQL خود به زبان C و C ++ نوشته شده است.

Ted Codd ، دانشمند کامپیوتر ، SQL را در اوایل دهه 1970 با یک مدل رابطه مبتنی بر IBM توسعه داد.در سال 1974 بیشتر مورد استفاده قرار گرفت و سریعاً جایگزین زبانهای مشابه ، قدیمی مثل ISAM و VISAM شد.SQL به سرور می گوید چه کاری با داده ها انجام دهید.این مشابه رمزعبور یا کد WordPress شماست.شما برای دستیابی به منطقه داشبورد خود، آن رمز را وارد سیستم می کنید. در این حالت ، دستورات SQL می توانند به سرور برای انجام برخی عملیات دستور دهند:

  • جستجوی داده: درخواست اطلاعات خاص از پایگاه داده موجود

  • دستکاری داده: اضافه کردن ، حذف ، تغییر ، مرتب سازی و سایر عملیات برای تغییر داده ها ، مقادیر یا تصاویر

  • هویت داده: تعریف انواع داده ، مثلا تغییر داده های عددی به اعداد صحیح.این مورد همچنین شامل تعریف یک طرحواره یا رابطه هر جدول در پایگاه داده است

  • کنترل دسترسی به داده ها: ارائه تکنیک های امنیتی برای محافظت از داده ها ، این شامل تصمیم گیری در مورد اینکه چه کسی می تواند اطلاعاتی را که در پایگاه داده ذخیره شده است ، مشاهده یا استفاده کند

MySQL چگونه کار می کند؟

 

mysql

پایگاه داده

تصویر بالا ساختار اصلی ساختار کلاینت-سرور را توضیح می دهد. یک یا چند دستگاه (کلاینت) از طریق یک شبکه خاص به یک سرور متصل می شوند.هر مشتری می تواند درخواستی از رابط کاربری گرافیکی (GUI) در صفحه نمایش خود انجام دهد ، و سرور خروجی مورد نظر را تولید کند تا زمانی که هر دو هدف دستورالعمل را درک کنند.بدون تکنیک فنی ، فرایندهای اصلی که در یک محیط MySQL اتفاق می افتند یکسان هستند:

  1. MySQL یک پایگاه داده برای ذخیره سازی و دستکاری داده ها و تعیین رابطه هر جدول ایجاد می کند.
  2. کلاینت ها می توانند با تایپ کردن عبارات SQL خاص در MySQL ، درخواست ها را انجام دهند.

  3. سرور با اطلاعات درخواست شده شروع به پاسخ می کند و در سمت کلاینت ظاهر می شود.

از طرف کلاینت ، معمولاً تأکید می کنند که از MySQL GUI استفاده کنید.چرا که GUI سبک تر و کاربر پسند تر است و فعالیت های مدیریت داده های آن سریعتر و آسان تر خواهد بود.برخی از محبوب ترین رابط های کاربری MySQL عبارتند از: MySQL WorkBench ، SequelPro ، DBVisualizer و ابزار Admin Navicat DB.بعضهاشون رایگان هستند ، ولی برخی پولی هستند ، برخی منحصراً برای macOS اجرا می شوند و برخی با سیستم عامل های اصلی سازگار هستند.مشتری ها بسته به نیاز خود باید GUI را انتخاب کنند.برای مدیریت پایگاه داده وب ، از جمله سایت های وردپرسی ، بهترین و رایج ترین راه استفاده از phpMyAdmin است.

چرا MySQL آنقدر محبوب است؟

چرا MySQL آنقدر محبوب است؟

چرا MySQL آنقدر محبوب است؟

MySQL در واقع تنها RDBMS موجود در بازار نیست ، اما یکی از محبوب ترین آن ها است و یکی از محبوب ترین آن هاست و در رتبه دوم Oracle Database تنها با استفاده از پارامترهای مهم مانند تعداد منشن ها در نتایج جستجو ، پروفایل های حرفه ای در LinkedIn ، و فراوانی بحث های فنی در انجمن های اینترنتی است.این واقعیت که بسیاری از غول های اصلی فناوری به آن تکیه می کنند ، موقعیت شایسته آن را تقویت می کند.حالا چرا؟ دلایل زیر ذکر شده است:

قابل انعطاف و استفاده آسان

برای برآورده کردن انتظارات خود می توانید کد سورس را تغییر دهید ، و البته نیازی به پرداخت هزینه برای این سطح از آزادی ، از جمله گزینه های ارتقاء به نسخه پولی و پیشرفته نیست.مراحل نصب نسبتاً ساده است و بیش تر از 30 دقیقه طول نمی کشد.

عملکرد بالا

طیف گسترده ای از سرورهای کلاستر از MySQL پشتیبانی می کنند.این که آیا شما در حال ذخیره انبوهی از داده های تجارت الکترونیکی بزرگ هستید یا فعالیت های سنگین هوش اطلاعاتی را انجام می دهید ، MySQL می تواند با سرعت بهینه به شما کمک کند.

یک استاندارد صنعتی

صنایع سالهاست که از MySQL استفاده می کنند ، به این معنی که منابع زیادی برای توسعه دهندگان ماهر وجود دارد.کاربران MySQL می توانند انتظار توسعه سریع نرم افزار و کارشناسان مستقل را داشته باشند که در صورت نیاز به دستمزد کوچکتر کار کنند.

امن

هنگام انتخاب نرم افزار مناسب RDBMS ، داده های شما باید دغدغه اصلی شما باشد.MySQL با داشتن سیستم دسترسی و مدیریت حساب کاربری خود ، امنیت را تنظیم می کند.

امیدوارم این آموزش هم مورد پسند شما قرار گرفته باشه و با استفاده از اون با مفهوم کلی MYSQL تا حدودی آشنا شده باشید. اگر در رابطه با این مقاله سوال و یا مشکلی داشتید در بخش دیدگاه‌ها اعلام کنید تا در کوتاه‌ترین زمان ممکن پاسخگوی شما باشم.

سربلند و پیروز باشید

درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
0 (0 رای)
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *