ASMR چیست

ASMR چیست؟

شاید تا به حال بارها اصطلاح ASMR را شنیده باشید.اگر کنجکاو هستید بدانید این اصطلاح به چه معناست و چه کاربردی در دنیای تکنولوژی دارد این مقاله را از دست ندهید.

ASMR برانگیخته شدن احساس بیننده را در پاسخ به برخی از تصاویر و اصوات توصیف می کند.یک حسی مانند سوزن سوزن شدن اغلب از ناحیه سر ، شانه ها یا ستون فقرات قبل از گسترش به سایر نواحی بدن شروع می شود و در نهایت احساس آرامش و شادی ایجاد می کند. عوامل تحریک کننده ASMR متفاوت بوده و برای هر فرد شخصی است ، اما اغلب شامل فعالیت های کند ، تکراری یا عادی مانند شانه زدن مو ، تا کردن حوله ، نجوا یا ضربه زدن روی میز با انگشت است.

 

اصطلاح ASMR از یک گروه در فیس بوک ریشه می گیرد.زنی به نام جنیفر آلن این اصطلاح را در سال 2010 ابداع کرد وقتی یک گروه فیس بوکی راه اندازی کرد تا افراد دیگری مانند خودش که این احساسات را حس می کنند پیدا کند.

ASMR چیست

ASMR چیست

ASMR چه حسی دارد؟

برخی افراد ASMR را به عنوان احساس خوب و سوزن سوزن شدن توصیف می کنند که از پوست سر شروع می شود. احساس آرامش در پاسخ به برخی اصوات یا تصاویر بصری که به عنوان محرک های ASMR شناخته می شوند ، آغاز می شود. همانطور که فرد در حال گوش دادن یا تماشا کردن می باشد ، احساس سوزن سوزن شدن به آرامی در بدن او گسترش می یابد ، از سر و شانه ها به سمت پایین و به ستون فقرات ، کمر ، بازوها و پاها می رسد.

 

البته احساس اصلی ASMR احساس آرامش یا سرخوشی است ، نه تحریک. از آنجا که عوامل محرک برای افرادی که ASMR را تجربه نمی کنند بسیار منحصر به فرد است ، بنابراین ممکن است تصور اشتباهی از تحریک یا جنسی بودن ASMR وجود داشته باشد. با این حال ، تنها 5 درصد از افرادی که ASMR را تجربه می کنند ، آن را تحریک جنسی توصیف می کنند.

ASMR چگونه کار می کند؟

ASMR معمولاً وقتی شروع می شود که افراد فیلم هایی را که حاوی عوامل صوتی یا تصویری است تماشا می کنند و یا به صدای آن گوش می دهند. همانطور که در حال تماشا هستند ، احساس سوزن سوزن شدن را در سر خود حس می کنند ، که ممکن است در سراسر بدن گسترش یابد و تشدید شود. اصوات یا ویدیوهایی که باعث ایجاد ASMR می شوند بسته به فرد متفاوت هستند ، اما معمولاً در یکی از این دو دسته قرار می گیرند: توجه شخصی و کارهای تکراری.

  • عوامل محرک توجه شخصی شامل نقش آفرینی خود شخص است که از زمزمه شخصی با میکروفون گرفته تا کسی که موهایش را شانه می زند ، متغیر است.
  • عوامل محرک مبتنی بر کارهای تکراری ممکن است شامل ضربه زدن روی میز با انگشت ، خرد کردن کاغذ ، هم زدن غذا یا تا کردن یک حوله باشد.

متداول ترین عوامل محرک ASMR زمزمه ، توجه شخصی ، صداهای واضح و حرکات آهسته یا تکراری است. حدود سه چهارم افرادی که به ASMR حساس هستند به صدای زمزمه پاسخ می دهند. یک وجه اشتراک در بین اصوات ASMR طبیعت صمیمی و آرام آنهاست.

 

مدت زمان این فیلم ها می تواند از 15 دقیقه تا تقریبا سه ساعت باشد. آنها به اندازه کافی طولانی طراحی شده اند که به بیننده اجازه می دهد هنگام تماشای آنها احساس راحتی کند آرام شود و حتی به خواب رود.

نمونه هایی از فیلم های ASMR

اینگونه فیلم ها ممکن است روی یک موضوع خاص متمرکز شوند ، اما بیشتر اوقات چندین موضوع مختلف در طول یک فیلم در خود دارند. در اینجا چند نمونه را می توانید ببینید.

 

فیلم های ASMR با میکروفون هایی که بسیار نزدیک به سوژه قرار می گیرند ، به کیفیت صدا توجه ویژه ای دارند ، بنابراین می توانند صدا را ضبط و تقویت کنند. موضوعات تمرکز نیز در نزدیکی دوربین قرار می گیرند تا به بیننده اجازه تمرکز و آرامش را بدهند. به عنوان مثال ، در یک فیلم آشپزی دوربین و میکروفون را در کنار غذا قرار می دهند ، بنابراین بیننده می تواند صداهای همزن ، سرخ شدن روغن و غیره را بشنود.

پشت ASMR چه علمی هست؟

متأسفانه ، هنوز چیز زیادی وجود ندارد با وجود اینکه این اصطلاح در سال 2010 ابداع شد ، محققان تازه شروع به مطالعه ASMR کرده اند. بیشتر اطلاعاتی که در مورد ASMR داریم در حد حکایت است و همه افراد آن را تجربه نمی کنند. با این حال ، تحقیقات فعلی نشان می دهد که توانایی شما در تجربه ASMR ارتباط مستقیم با عصب های مغز شما دارد.

 

یکی از اولین بررسی های انجام شده در مورد ASMR ، که در سال 2015 منتشر شد ، اشاره به همپوشانی ASMR و سینستزی(synesthesia) ، یک بیماری عصبی که همزمان چندین حس تحریک می شود ، و به روشی که برای اکثر افراد غیرمعمول است دارد. به عنوان مثال ، یک فرد مبتلا به سینستزی ممکن است بگوید “صداها را رنگ می شنود” یا “صداها برایش طعم و مزه می دهد”. در جمعیت عمومی ، فقط 2 تا 4 درصد از افراد دچار سینستزی می شوند ، اما 6 درصد از افراد که ASMR را درک می کنند نیز دارای سینستزی هستند.

چگونه ASMR می تواند به خواب کمک کند؟

برخی افراد از آن برای استراحت استفاده می کنند ، اکثر افراد به طور خاص برای کمک به به خواب رفتن از آن استفاده می کنند. مطالعات متعدد نشان داده است که وقتی افراد حساس به ASMR ویدیویی را تماشا می کنند ، به آنها کمک می کند تا آرام شوند ، استرس آنها را برطرف می کند و خواب آنها را آسان می کند. تأثیرات مثبت آن به چندین روش ممکن است به خواب کمک کند.

تسکین درد

بیش از نیمی از افراد مبتلا به بی خوابی با درد مزمن زندگی می کنند. حتی درد موقت آرامش کافی برای خوابیدن را برای بدن به چالش می کشد. مطالعات نشان می دهد وقتی افراد حساس به A-S-M-R اینگونه فیلم ها را تماشا می کنند ، تسکین دردی را تجربه می کنند که برای چندین ساعت ادامه دارد.

بهبود روحیه

افراد حساس به ای اس ام آر نیز بعد از تماشای فیلم ها احساس بهتری از نظر روحی می کنند. مانند تسکین درد ، این بهبودهای خلقی تا چند ساعت ادامه می یابد – حتی اگر احساس سوزن سوزن شدن نداشته باشد.

 

این بهبودهای خلقی در افراد مبتلا به افسردگی متوسط تا شدید بیشتر مشهود است. افراد حساس به ASMR در ویژگی شخصیتی روان رنجوری گرایی نمره بالاتری دارند که می تواند با افسردگی و ثبات عاطفی پایین همراه باشد.

با این حال ، این تاثیر در خلق و خو فقط در افرادی که قادر به تجربه A-S-M-R هستند ، رخ می دهد.

کاهش استرس

مشکل خواب یک علامت شایع افسردگی است ، اما حتی استرس روزمره نیز می تواند خواب را مختل کند. ضربان قلب شما را بالا می برد و آرامش و خوابیدن را دشوار می کند.

 

خوشبختانه ، تماشای یک فیلم ASMR می تواند ضربان قلب افرادی که آن را تجربه می کنند ، به میزان قابل توجهی کاهش دهد. این کاهش ضربان قلب ممکن است آرامشی را که به طور طبیعی هنگام خواب به وجود می آید شبیه سازی کند و در عین حال سطح استرس فرد را کاهش دهد.

چگونه بفهمیم آیا قادر به تجربه ASMR هستیم یا نه؟

اکثر افراد تشخیص می دهند که می توانند آن را در کودکی قبل از 10 سالگی تجربه کنند ، اگرچه شروع آن در بزرگسالی ممکن است باشد. در حالی که فیلم های ASMR بسیار محبوب هستند ، هنوز شیوع کلی ASMR مشخص نیست.

 

در یوتیوب جست و جو کنید تعداد بسیار زیادی فیلم ASMR با موضوعات مختلف وجود دارد که می توانید مشاهده کنید.

برای افزایش تجربه ای اس ام آر ، سعی کنید در مکانی آرام مانند اتاق خواب خود به آن ها گوش دهید. استفاده از هدفون همچنین می تواند صدای ASMR را افزایش دهد.

 

سربلند و پیروز باشید

درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
0 (0 رای)
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *