ansibleچیست

ansible چیست؟

ansible چیست و چگونه کار می کند؟

ansible چیست

ansible چیست

Ansible یک موتور IT Automation بسیار ساده است که بساری از کارهایی که باید به صورت تکراری و دستی انجام دهیم مانند مدیریت پیکربندی ، استقرار برنامه ها ، تنظیم درون سرویس و بسیاری دیگر از نیازهای IT را به صورت اتومات تبدیل می کند.

مثلا تصور کنید وقتایی که نیاز دارید چندین برنامه مختلف رو روی صد سرور مختلف نصب کنید اینجا اتوماسیون یا Automation به کمک شما می آید.چند ابزار مختلف برای استفاده از Automation وجود دارد که ansible در واقع یکی از معروف ترین های آن هاست.

Ansible از روز اول برای استقرارهای چند لایه طراحی شده است.

آنسیبل از هیچ زیرساخت امنیتی سفارشی اضافی استفاده نمی کند ، بنابراین استقرار آن آسان است – و مهمتر از همه ، از یک زبان بسیار ساده (YAML ، به صورت Ansible Playbooks) استفاده می کند که به شما امکان می دهد با سینتکسی ساده آن را یاد گرفته و به راحتی با آن کار کنید.

داکیومنت های بسیار خوبی هم از این ابزار در اینترنت موجود است.

معماری کارآمد

Ansible با اتصال به نود های شما و بیرون راندن برنامه های کوچکی ، “Modules Ansible” برای آنها کار می کند. این برنامه ها به عنوان مدل های منبع وضعیت مطلوب سیستم نوشته شده اند.سپس Ansible این ماژول ها را اجرا می کند، و بعد از اتمام آنها را حذف می کند.

کتابخانه ماژول های شما می تواند در هر دستگاهی مستقر باشد و هیچ سرور ، دایمون یا پایگاه داده ای مورد نیاز نیست. به طور معمول برای پیگیری تغییرات در محتوای خود ، با برنامه ترمینال مورد علاقه خود ، ویرایشگر متن و احتمالاً سیستم کنترل نسخه کار خواهید کرد.

کار به صورت Agent Less

خوبی Ansible این است که نیازی نیست که این ابزار را روی تمامی سرورهایی که با آن ها سر و کار دارید نصب کنید اگر تنها روی یکی از آن ها یا حتی فقط روی کامپیوتر یا لپ تاپ خودتان آن را نصب داشته باشید می توانید بوسیله آن روی سرورهای دیگر نیز کنترل داشته باشید.

کلیدهای SSH دوستان شما هستند

ssh یکی از بهترین روش ها برای استفاده از Ansible است. اگر می خواهید از Kerberos استفاده کنید ، این هم خوب است. گزینه های زیادی وجود دارد! ورود به روت سیستم مورد نیاز نیست ، شما می توانید به عنوان هر کاربری وارد سیستم شوید و سپس برای هر کاربری su یا sudo بزنید.

ssh-agent bash
ssh-add ~/.ssh/id_rsa

کارهای خود را در فایل های ساده متنی مدیریت کنید

در کل آنسیبل با دو فایل کار می کند :inventory یعنی فایلی که لیست سرورهایتان را داخل آن می گذارید و playbook که فایلی هستش که تمامی کارهای که قرار است بر روی سرورهایتان اجرا شود را داخل آن قرار می دهید.

به طور پیش فرض ، Ansible با استفاده از یک فایل INI بسیار ساده که تمام ماشین های مدیریت شده شما را در گروه هایی به انتخاب خود شما قرار می دهد ، نشان می دهد که چه ماشین هایی را مدیریت می کند.

اگر منبع دیگری در زیرساخت شما وجود داشته باشد ، Ansible می تواند به آن اضافه شود ، مانند EC2 ، Rackspace ، OpenStack و غیره.

تمامی playbook های ansible با سینتکس YAML نوشته می شود.در اینجا فایل متنی ساده را مشاهده می کنید:

[webservers]
www1.example.com
www2.example.com

[dbservers]
db0.example.com
db1.example.com

هنگامی که سرور میزبان فهرست شد ، متغیرها را می توان در فایل های متنی ساده (در زیر شاخه ای به نام ‘group_vars /’ یا ‘host_vars /’) یا مستقیماً در فایل خودش به آنها اختصاص داد.

آنسیبل خیلی مفهوم گسترده ای دارد و در این مطلب تنها اشاره ای به آن کردم تا تا حدودی با این ابزار فوق العاده IT Automation آشنا شوید.اگر شما تجربه یا مطلب جالبی در مورد این ابزار دارید لطفا با ما در قسمت دیدگاه ها در میان بگذارید.

سربلند و پیروز باشید

درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
0 (0 رای)
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *