وردپرس رایگان

وردپرس رایگان است؟

در این مقاله، می خواهیم در مورد اینکه چرا وردپرس رایگان است، هزینه راه اندازی یک سایت وردپرسی چقدر است و سوالاتی از این قبیل بحث کنیم؟

یکی از سوالاتی که اغلب کاربران می پرسند این است که “آیا برای استفاده از وردپرس باید هزینه ای پرداخت کنم؟” ما به آنها می گوییم که وردپرس یک نرم افزار رایگان و متن باز است که معمولاً بعد می پرسند “چرا وردپرس رایگان است؟”.

وردپرس یک نرم افزار متن باز است. متن باز بودن آن به معنای آزادی است نه به معنای رایگان. شاید بپرسید تفاوت این دو چیست؟

نرم‌افزار متن‌باز این آزادی را در اختیار شما قرار می‌دهد که از هر طریقی که دوست دارید بدون پرداخت هیچ هزینه‌ای، از نرم‌افزار استفاده کنید،آن را اصلاح یا ساخت و توزیع مجدد آن را انجام دهید.

با این حال، ممکن است هزینه هایی در زمینه های دیگر وجود داشته باشد. در ادامه این مقاله در مورد هزینه استفاده از نرم افزار متن باز وردپرس صحبت خواهیم کرد.

چرا وردپرس را به عنوان یک نرم افزار نمی فروشند؟

اغلب از ما می پرسند که چرا افراد و شرکت های پشت وردپرس آن را نمی فروشند؟ اگر وردپرس آنقدر خوب باشد که همه می گویند، پس بدیهی است که با فروش آن پول بسیار بیشتری به دست خواهند آورد.

اگر یک شرکت یا فردی مالک وردپرس باشد، این بیانیه منطقی خواهد بود.

وردپرس یک پروژه جامعه منبع باز است که در آن ده ها هزار نفر از افراد با استعداد مشارکت کرده اند تا آن را به یک نرم افزار عالی تبدیل کنند که امروز می بینید.

یک تیم اصلی از توسعه دهندگان وجود دارد که توسعه پروژه را انجام می دهند، اما هر کسی می تواند اصلاحات و رفع اشکالات و ایجاد ویژگی های جدید و غیره را انجام دهد.

علاوه بر این، رهبران پروژه از یک نسخه به نسخه دیگر تغییر می کنند. اگر عمیقاً در جامعه وردپرس درگیر شوید، می توانید یکی از مشارکت کنندگان اصلی وردپرس نیز باشید.

فلسفه پشت نرم افزار منبع باز

فلسفه نرم افزار منبع باز این است که نرم افزار مانند سایر محصولات ملموس نیست. هنگامی که یک نرم افزار ایجاد می شود، می توان آن را چندین بار با هزینه کم کپی کرد.

بیایید یک کارخانه اسباب بازی سازی را مثال بزنیم. هر اسباب بازی تولید شده دارای قطعات مختلفی است و هر قطعه هزینه ای دارد. هزینه ساخت این قطعات را می توان توسط کارخانه محاسبه کرد تا حاشیه سود معقولی برای محصول تعیین کند.

از طرفی هزینه ایجاد نرم افزار و کپی برداری از آن یکسان نیست. برخی گروه ها معتقدند که با فروش هر نسخه، حاشیه سود نرم افزار ناعادلانه تر می شود.

برای درک بیشتر در مورد ایده‌آل‌های نرم‌افزار منبع باز، فلسفه گنو را بررسی کنید.

چگونه مردم با وردپرس رایگان درآمد کسب می کنند؟

دو بخش اصلی سودآور هر نرم افزار منبع باز، محصولات و خدمات مبتنی بر همان نرم افزار منبع باز است.

 

مردم اغلب وردپرس را با WordPress.com اشتباه می گیرند، اما در واقع دو چیز متفاوت هستند. وردپرس (که اغلب به وردپرس خود میزبان یا WordPress.org گفته می شود) یک پلت فرم رایگان وبلاگ نویسی و سازنده وب سایت است.

Matt Mullenweg، یکی از بنیانگذاران توسعه وردپرس، شرکتی به نام Automattic راه اندازی کرد که سرویس میزبانی هاست رایگان را در WordPress.com ارائه می دهد و شما می توانید برای استفاده از تمام امکانات آن و فعال کردن ویژگی های بیشتر و حذف تبلیغات هزینه پرداخت کنید.

 

سایر توسعه دهندگان نیز با ایجاد پلاگین های تجاری، مضامین تجاری و حتی ارائه هاست وردپرس، کسب و کارهای موفق چند میلیون دلاری را در اطراف وردپرس ایجاد کرده اند.

 

چند نمونه از شرکت های موفق چند میلیون دلاری وردپرس عبارتند از:

 

WPEngine – یک شرکت میزبان وردپرس مدیریت شده که بیش از 290 میلیون دلار جمع آوری کرده است و اکنون دارای قالب های تجاری StudioPress نیز هست.

Awesome Motive –یک شرکت چند میلیون دلاری دیگر است که در اطراف وردپرس تشکیل شه است. این شرکت WPBeginner، OptinMonster، WPForms، MonsterInsights، SeedProd، AIOSEO، Smash Balloon و دیگر افزونه های محبوب وردپرس را مدیریت می کند.

ElegantThemes – شرکت چند میلیون دلاری قالب و سازنده صفحه ساز محبوب Divi و چندین افزونه دیگر.

 

توسعه دهندگان و مشاوران خوب وردپرس همچنین با ساختن وب سایت ها، برنامه ها و افزونه های سفارشی در اطراف وردپرس برای مشتریان خود درآمد کسب می کنند. بسیاری از آنها به تنهایی بیش از شش رقم درآمد سالانه دارند.

 

آیا کپی رایت وردپرس رایگان است؟

خیر، وردپرس فاقد کپی رایت نیست. مجوز آن به گونه ای است که به همه امکان استفاده از آن را می دهد، اما هر مشارکتی که در نرم افزار انجام می شود دارای حق کپی رایت است.

تحت GPL منتشر شده است، بنابراین می توانید از کد استفاده کنید، آن را تغییر دهید و دوباره توزیع کنید. شما حق نسخه برداری تغییراتی را که در نرم افزار انجام می دهید خواهید داشت، نه کل کد.

GPL ایجاب می کند که هر نسخه ای که منتشر می کنید یا توزیع می کنید باید تحت مجوز GPL نیز باشد. شما ممکن است حق چاپ هر کاری را که دوست دارید داشته باشید، کار مشتق شده شما به طور خودکار مجوز GPL را به ارث می برد، بنابراین دیگران می توانند از هر طریقی که می خواهند استفاده کنند، کد شما را تغییر دهند و دوباره توزیع کنند.

آیا این بدان معناست که تمام قالب ها و افزونه های ممتاز وردپرس دارای مجوز GPL هستند؟

طبق یک پست وبلاگ رسمی در WordPress.org، تم ها نیز GPL هستند. تصاویر، CSS و جاوا اسکریپت مورد استفاده در داخل تم ها و افزونه ها را می توان حذف کرد، اما تمام بخش های PHP و HTML تم ها و افزونه ها به طور گسترده از عملکرد وردپرس استفاده می کنند، بنابراین آنها یک اثر مشتق شده هستند، بنابراین تحت مجوز GPL هستند.

در حالی که برخی از افراد با آن موافق نیستند، اکثر مشاغل مورد اعتماد وردپرس از دستورالعمل های انجمن پیروی می کنند و از آنها پیروی می کنند.

 

محتوای منتشر شده با وردپرس GPL را نیز به ارث می برد؟

نه، شما حق دارید به هر نحوی که دوست دارید مجوز محتوای خود را صادر کنید. مگر اینکه محتوایی که منتشر می کنید در واقع یک اثر مشتق شده از وردپرس یا هر اثر دارای مجوز GPL باشد.

برای مثال، اگر مقالات، عکس‌ها یا هر اثر هنری دیگری را در وبلاگ خود به اشتراک می‌گذارید، حق چاپ کامل آن متعلق به شماست.

با این حال، اگر در حال نوشتن یک پست وبلاگ هستید که به مردم نشان می دهد چگونه از یک عملکرد وردپرس استفاده کنند، آن پست وبلاگ خاص می تواند مجوز متفاوتی داشته باشد. کد مورد استفاده در مثال ها در واقع کار مشتق شده است و به طور خودکار مجوز GPL را به ارث می برد.

هزینه استفاده از وردپرس

وردپرس به عنوان یک نرم افزار رایگان برای دانلود و استفاده شماست. با این حال، برای استفاده از وردپرس در وب، به هاست وردپرس نیاز دارید.

 

می توانید از WordPress.com برای ایجاد یک وبلاگ رایگان استفاده کنید، اما توجه داشته باشید که تفاوت هایی وجود دارد.

هزینه استفاده از وردپرس نسبتاً کم است و برای اجرای هر نوع وب سایت دیگری نیز صادق است. تنها هزینه واقعی هزینه میزبانی وب و نام دامنه است.

مطالب مرتبط: چگونه یک سایت وردپرس راه اندازی کنیم

مردم اغلب از پلاگین های تجاری استفاده می کنند، اما شما مجبور نیستید از آن ها نیز استفاده کنید زیرا بیش از 58000 افزونه رایگان وردپرس در دسترس است.

 

امیدواریم این مقاله به سوالات شما در مورد مجوز وردپرس، هزینه های راه اندازی سایت وردپرس و تجارت پیرامون وردپرس پاسخ داده باشد

 

لطفا امتیاز بدهید
درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
0 (0 رای)
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *