بازاریابی مدرن

بازاریابی مدرن

شرکت‌ها و سازمان‌ها برای فروش بیشتر محصولات و خدماتشان بازاریابی می‌کنند.  اما به تدریج با پیشرفت تکنولوژی، بازاریابی رنگ و بوی تازه ای به خود گرفته و بازاریابی مدرن شکل گرفته است. بازاریابی همیشه به طور مستقیم وارد عمل نمی شود. بازاریابی مدرن به نوعی از بازاریابی می‌گویند که در آن از اینترنت، شبکه‌های اجتماعی و به‌طور کلی ابزارهای جدید و تکنولوژی استفاده می‌شود تا خدمات و محصولات شرکت به مخاطبان معرفی شود.

بازاریابی مدرن ارتباط نزدیکی با دیجیتال مارکتینگ دارد؛ در واقع دیجیتال مارکتینگ قسمتی از بازاریابی مدرن است.

تفاوت بازاریابی مدرن با بازاریابی سنتی

ست گادین کارآفرین و نویسنده سرشناس  معتقد است بازاریابی نوین یعنی «ابداع» یا «نوآفرینی». بر اساس همین تفکر بسیاری از شرکت‌های پیشرو دنیا تیم بازاریابی خود را در فرایند ابداع و توسعه محصول درگیر می‌کنند. دورانی که یک شرکت پشت درهای بسته‌ی سالن‌های تولید، محصولی می‌ساخت و مقابل تیم بازاریابی قرار می‌داد گذشته است.
در بازاریابی سنتی فرایند بازاریابی معمولا پس از تولید آغاز می‌شود اما در  نوین مارکتینگ بازاریابی قبل از خلق محصول شروع شده و در تمام طول عمر محصول تغییرات و تحولات آن را دنبال می‌کند. این نگاه به بازاریابی شاید مهمترین وجه تمایز بازاریابی مدرن نسبت به بازاریابی سنتی باشد، اگرچه بسیاری از پژوهشگران این حوزه مانند رو آلدرسون Wroe Alderson  معتقدند بازاریابی مدرن به معنی کنار گذاشتن همه آموزه‌ها و تجربیات گذشته نیست.

تقاوت  دیگری بازاریابی مدرن را از بازاریابی سنتی متمایز می‌کند نقش تعیین کننده و موثر داده‌ ها در تعیین اهداف و شیوه اجرایی فرایند بازاریابی است. استخراج داده‌ها خصوصا داده‌های قابل اتکاءدر گذشته یکی از سخت‌ترین و پرهزینه‌ترین بخش‌های برنامه‌ ریزی در بازاریابی بوده است، به شکلی که استخراج داده‌های موثر برای کسب‌ و کارهای کوچک و متوسط یا ممکن نبوده یا توجیه اقتصادی نسبت به  آزمون خطا نداشت، اما امروز مدیرانی بازاریابی با دسترسی به  ابزارهای فناورانه، شرکتهای و متخصصان زیاد تحقیقات و نظرسنجی، شیوه‌های جدید مدیریت داده‌ها و تبدیل آنها به اطلاعات می‌توانند سطوح و ابعاد مختلف مسیر بازاریابی یک شرکت را با کمترین انحراف و خطا محاسبه و به پیش ببرند.

مزایای استفاده از نوین مارکتینگ

بازاریابی مدرن امروزه بسیار مورد توجه است زیرا این نوع بازاریابی با کاهش هزینه‌ها و امکان گزارش‌گیری دقیق و بسیاری از موضوعات دیگر شرکت‌ها را مجاب می‌کند که از این نوع بازاریابی برای محصولات و خدمات‌شان استفاده کنند. همچنین قابلیت شخصی سازی این نوع بازاریابی باعث شده است که توجه به این شیوه بازاریابی زیاد شود.

 یکی از مهمترین ویژگی‌های بازاریابی مدرن، تعاملی بودن آن است. در تبلیغات سنتی پیامی برای مخاطب می‌فرستید، بی‌آنکه با او تعامل داشته باشید یا پیامی دریافت کنید. ولی با توجه به ابزارهای امروزی، شما می‌توانید با مخاطبان خود حرف بزنید و این تعامل باعث میشود مخاطب احساس بهتری داشته باشد .

 

دلایل استفاده از بازاریابی مدرن

1.داشتن نرخ تبدیل بالاتر

2. کم کردن هزینه های تبلیغاتی و بازاریابی

3. امکان ارزیابی دقیق ابزارهای دقیق بازاریابی

4. داشتن تعامل دائمی با مخاطب

مقالات مرتبط:

6 موردی که باید برای تجارت خود  برون سپاری کنید

چرا انتخاب یک سرویس ایمیل مارکتینگ خوب مهم است؟

انواع بازاریابی مدرن

بازاریابی مدرن انواع متفاوتی دارد که با مفاهیم متفاوتی مشخص می‌شود. ما در این‌جا تعدادی از آن‌ها را به شما معرفی می‌کنیم:

1. بازاریابی موتورهای جستجو (SEO): سئو به معنای بهینه‌سازی رتبه سایت شما در صفحه نتایج جستجو است. این شاخه از بازاریابی که اصول و مفاهیم خاص خود را دارد اساسا در دنیای دیجیتال تعریف می‌شود. امروزه تمامی شرکت‌ها در تلاش برای ارتقای رتبه خود از نظر موتورهای جستجو و دسترسی به مخاطبان بیشتر هستند!

2. بازاریابی محتوا: محتوا یکی از مهم‌ترین عناصر بازاریابی محتوایی است. در هنگام استفاده از اینترنت، بخش زیادی از مطالب، عکس‌ها و ویدئوهایی که می‌بینیم در واقع محتواهای تولید‌شده جهت بازاریابی هستند. شرکت‌ها با همکاری تیم‌های تولید محتوا، متن و تصاویری تهیه می‌کنند تا از این طریق مشتریان را جذب خدمات یا محصولات خود کنند.

3. بازاریابی همهمه‌ای: این نوع از بازاریابی بیشتر بر همکاری با شخصیت‌های پرمخاطب در دنیای مجازی -همان اینفلوئنسرها- متمرکز است! شما در این روش محصول و یا خدمات خود را از طریق پیج‌های پرمخاطب و در قالب داستان‌های جذاب به افراد عرضه می‌کنید.

4. بازاریابی زمینه‌ای: فرض کنید که شما صبح با همکارتان درباره فرزندآوری صحبت می‌کنید و عصر همان روز تبلیغات مربوط به بچه‌دار شدن و مراقبت از فرزند را روی صفحه خود مشاهده می‌کنید! در این حالت شما در واقع هدف بازاریابی زمینه‌ای قرار گرفته‌اید که با توجه به سابقه فعالیت شما در فضای مجازی، محتواهای خاصی به شما پیشنهاد می‌کند!

 

 

درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
3.88 (8 رای)